Aktuálně: 4 424 inzerátů179 597 diskuzních příspěvků17 823 uživatelů

Vícedruhové terárium s agamou kočinčinskou?

Pokračování článku - Agama kočinčinská u nás doma!

Vícedruhové terárium s agamou kočinčinskou?
Jaroslav Forejt 09.08.2008, 18:08
11 148 6 minut čtení

Často se setkávám s dotazy a e-maily od chovatelů těchto ještěrů, zda by tyto agamy mohli chovat i s jiným druhem ještěrů, proto jsem se rozhodl udělat menší shrnutí!

Agama vs. kočka a pes?

Mají agamy vrozený strach z koček, psů, či lidí? Ano, bojí se jakékoli živé věci, která je větší než oni. Mohou však tento strach překonat? V případě člověka je to jednodušší, zvíře si  po čase dokáže zvyknout na lidský kontakt a umí i člověka částeně respektovat. Horší je to s domácí kočkou či psem, učit agamu na kontakt s nimi je, myslím, velmi pošetilé až bláznivé a hlavně nebezpečné. Nikdy nemůžete ručit za chování svého psa nebo kočky! Pokud doma máte tato zvířata, bylo by v nejlepším zájmu agamy, držet psa nebo kočku v jiné místnosti, když si agama zrovna dává vycházku. Také se setkávám s reakci „mrtvého brouka“, když agama zpozoruje např. kočku, přilehne k zemi, ztmavne a nehýbe se, možný pokus o maskování před nepřítelem. Proto agamu zbytečně nestresujte a mějte terárium zajištěné tak, aby se do něj nedostala žádná nechtěná návštěva z venčí.  Existují i výjimky, kdy někdo hlásá, že kočka a agama jsou nejlepší přátelé, ale na to bych nespoléhal a nikdy nenechal agamu a kočku pohromadě a natož ještě bez dozoru, to by se pak mohlo stát, že z agamy vám zůstane jen ocásek.

Vícedruhové terárium s agamou kočinčinskou?

Agama vs. bazilišci a jiné agamy či chameleoni?

Stále častěji jsem zasypáván dotazy, zda můžeme agamu kočinčinskou chovat společně s ještěry jiného druhu. Osobně vždy odpovídám, že v domácím prostředí nejsme schopni poskytnout dostatečně velké terárium s odpovídajícími podmínkami pro více druhů. Možným kandidátem pro společný chov je teoreticky nějaký druh z bazilišků nebo z agam např. Hydrosaurus pustulatus. Jestliže bychom se opravdu rozhodli chovat více druhů v teráriu, tak doporučuji více výhřevných míst,  prostorné terárium a celkově vyhovující podmínky. Do pralesního terária samozřejmě nebudeme dávat např. pouštní ještěry. Kombinace agam kočinčinských a vousatých je vražedná. Také často by lidé kombinovali s chameleony, tady důrazně říkám NE, jelikož chameleoni  by se mohli utopit ve vodní nádrži, která u agam nesmí chybět. Za další by bylo zvíře neustále ve stresu, jelikož je to chameleonům vlastní.

Agama vs. leguán zelený?

Kombinace za kterou můžeme poděkovat našim zverimexům. Lidé mě často bombardují, proč říkám, že se nemají chovat společně, když ve zverimexu to viděli, avšak to neznamená, že je to správné. Pro začátek jen porovnejte velikost dospělců – u leguánů klidně i 180 cm a u agam málo kdy přesáhne 85 cm. Také hmotnost leguána je mnohonásobně větší a tak když takový dospělý leguán přisedne na agamu, může jí způsobit vážná zranění. Drápy leguánů jsou ostré a mohou agamě opět ublížit. Leguán má také silné čelisti a ostré zuby, v dospělosti vyžadují větší prostor a také mají značné teritoriální chovaní a nepočítám agresivitu během páření. Dalším problémem může být potrava. Leguán je býložravý a agama hmyzožravá, to může znamenat pro leguána problém, jelikož se bude potkávat s hmyzem, kterému i neodolá a sní jej, přitom leguáni jsou striktní býložravci a cokoliv živočišného je spíše na škodu. Na druhou stranu by bylo fajn vidět agamu jíst něco zeleného z jídelníčku leguána, avšak to se v zajetí stává méně častěji, kdežto v přírodě se zeleně nebojí a žerou ji. Jestliže opravdu chcete tyto dva druhy chovat pohromadě, tak si uvědomte, že podmínky mají podobné, ale jejich jídelníček je úplně rozdílný a proto nenuťte leguána, aby musel jíst hmyz a poté aby pomalu a bolestivě umíral např. na selhání ledvin. Ve zverimexu se to možná neřeší, ale chovatel by pro svá zvířata měl chtít jen to nejlepší. A uvědomte si také to, že ze začátku, kdy budou obě zvířata stejně velká, nemusí být až tak velké problémy, ale ony po čase přijdou. To je můj názor!

Agama vs. ostatní ještěři a obojživelníci?

Jak už jsem psal výše, některé druhy by spolu teoreticky chovat šly, ale osobně bych to nepraktikoval. V žádném případě tedy nekombinovat s ještěry, kteří vyžadují jiné podmínky, např. gekončík noční, který vyžaduje suché a teplejší prostředí, nebude dobrým spolubydlícím, nemluvě o velikosti gekončíka, který by mohl být i chodicí svačinou pro agamu a mohla by mu tedy značně ublížit. Anolisové? Druh s podobnými požadavky na chov, avšak opět o hodně menší než agama a proto by byl opět středem útoku. Chov s obojživelníky mi přijde zcela zavrženíhodný, ti s podobnými požadavky jsou strašně malí, takže by je agama chtěla sníst a také většina obojživelníků vypouští při obraně různé toxiny, které by pro agamu nemusely být příjemné.

Agama vs. vodní či suchozemské želvy?

Další druh z říše plazů,  na který se často lidé dotazují. Pokud máte opravdu velké terárium a případně s 2 vodními nádržemi, tak byste mohli být schopni chovat vodní želvy společně s agamou. Avšak většina z nás, není schopna takové podmínky poskytnout a proto často želva i agama plavou společně v jedné nádrži. Nezapomínejte, že želvy jsou zvídaví tvorové a mnohé vodní želvy jsou opravdu velmi dravé a takový ocásek agamy či dlouhé hubené prsty na končetinách jsou pro želvy opravdu velkým lákadlem a často ochutnají. Čelisti želv jsou docela silné, takže agamě opravdu hrozí nebezpečí. Také trus suchozemských želv může obsahovat různé pro agamu škodlivé bakterie a může se pozřením trusu nakazit a to je zcela zbytečné. Proto opět upozorňuji, abyste si takovýto společný chov ještě jednou pořádně promysleli.

Agama vs hadi?

Agamy jsou naprosto vyděšené z hadů. Jejich reakce na hady jsou nepředvídatelné a panické. Proto společný chov agamy s jakýmkoliv hadem je nemožný, nepočítaje odlišné podmínky chovu a základní péči. Takovýto chov je velice riskantní.

A co chtěl básník říci?

Osobně bych chtěl říct, že více druhů v jednom teráriu v domácím prostředí zásadně nedoporučuji. Jestliže zvířeti chceme poskytnout solidní život a netýrat jej, tak mu pořídíme vlastní terárium a dopřejeme mu kvalitní péči a život.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat