Dovolte mi představit se

velikost písma:  A A A
29.09.2010, 18:40     Autor: Věra Jüttnerová     5041 zobrazení     23 komentářů

Jako nový webmaster považuji za povinnost představit se čitatelům svým chovem.

Začínala jsem kdysi s pěti perskými kočkami. Po letech jsem uviděla v jedné knize foto ocelota velkého, který mě natolik učaroval, hned jsem věděla, že ho chci mít doma. Trvalo dva roky než se mi mé přání splnilo a do mé zvířecí rodiny přibyl v únoru roku 2000 ocelot Filip.

Brzy bylo jasné, že bude potřebovat samičku, a tak se o rok později u nás zabydlela ocelotka Aimee. V té době jsem již znala pár chovatelů a při návštěvě jednoho z nich jsem "objevila" kanadské rysy. Byla to láska na první pohled. Rysy Ninu a Ricciho jsem si dovezla domů v září roku 2005 a vděčím za to svému manželovi, který mi je věnoval k výročí sňatku. Byl to ten nejkrásnější dárek, který jsem kdy dostala. Abych mu to oplatila, začala jsem shánět geparda, po kterém toužil pro změnu on, a tak na jaře roku 2008 rozšířila smečku šelem gepardice Sára, ke které přibyl o rok později samec Barney.

Mojí srdeční záležitostí se však stali kanadští rysi, a protože se od mého páru nepodařilo odchovat mláďata, ze kterých jsem plánovala si jedno ponechat, dovezla jsem si vloni v srpnu další samici Li-Lu a před měsícem k ní pořídila samce. Z mých devíti šelem jsou ochočeni dva oceloti, dva kanadští rysi a samice geparda. Ostatní jsou polokrotcí. U ocelotů se mi doposud podařilo odchovat 7 mláďat, což je dle mých informací zatím nejvíce úspěšně odchovaných koťat od jednoho páru v České republice, pokud jde o soukromý chov.

Každý, kdo se zajímá o tyto druhy šelem, má možnost se mě zeptat na diskuzi k tomuto článku např. na pořízení zvířete, čím krmit, jak probíhá ochočení a výchova, na veterinární péči, chování jednotlivých druhů, na odchovy, vybudování výběhů atd., zkrátka ráda zodpovím jakýkoliv dotaz, budu-li znát odpověď.

Těším se na případné otázky a na pomoc při rozjezdu tohoto ojedinělého webu o šelmách. Fotografie z mého chovu najdete postupně ve fotogalerii. Přeji všem pěkný den.

Věra Jüttnerová Věra Jüttnerová
Autorem od: 25.12.2013
4 články 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.04.2013, 15:00
Téma:-Dovolte mi přectavit se,je vhodné pro mé dnešní zaregistrování na tomto fajn webu.Jmenuji se Anna V. NIKITA 1 Miluji šelmy ale zatím nechovám doma ani jednu.Touto cestou se chci dozvědět co nejvíce o šelmách abych si do budoucna mohla aspon jednu pečlivě s připraveností pořídit.Proto doufám že nikomu nebude vadit nově založené téma pro začátečníky kde budu moc ráda při pravidelné návštěvnosti číst vaše skušenosti a rady.Děkuji předem.
25.10.2010, 21:17
Můj chov vidět můžete, stačí si domluvit návštěvu - podívejte se do kontaktů.
25.10.2010, 19:56
Pani webmasterko, jak je mozne vas navstivit? :-) Vas chov je krasny, chtela bych ho videt i na vlastni oci, ackoliv mam jenom 17 let, zvirata mne moc bavi a chtela bych se jim venovat i dale:-)
17.10.2010, 16:38
Dobrý den, vlastníte krásné šelmy, mohl by jste vložit nějaké fotky svých servalů? Máte sestavený nepříbuzný pár? Mohl by jste zde uvést od koho Váš předešlý majitel servaly získal ? V soukromém chovu v ČR tyto šelmy moc vidět nejsou, tak bych byl rád za každou informaci.
Děkuji. G.Z.
15.10.2010, 07:17
No neřekl bych zrovna, že stěžoval ale spíše posteskl :-( Vaše odpověď byla samozřejmě v pořádku, ale řekněme že byla více okrajová zatím co na tom druhém webu byla odpověď , která na mě nechala větší dojem.Netrapte se tím. Ono záleží dost na lidské povaze a tak každý člověk pochopitelně bude odpovědi hodnotit jinak.Ano, vím o možnostech jak vás kontaktovat i jiným způsobem ale zatím mi to nepřišlo nutné.Sice sháním info o chovu rysů, ale jen když si zrovna vzpomenu na něco co by mě zajímalo a moje dotazy myslím nejsou zatím tak závažné, že bych je chtěl řešit telefonicky(děkuji za nabídku) :-)Zatím mi pro mou zvědavost vystačují různé diskuse jako je např. ta vaše.Pokud bych chtěl nějaký problém řešit obsáhleji tak vás rád budu kontaktovat neboť máte zkušeností určitě dost.
K druhé odpovědi: V jak přímém příbuzenském vztahu je Váš starší pár?Opravdu není v ČR nikdo kdo by vlastnil chov nepříbuzných?A co druhý pár? Též je příbuzný?:-( mrzí mě že jste na doplatila na koupi od překupníka.Doufám , že až se definitivně rozhodnu pořídit si pár rysů, tak se mi tato smůla nestane.Chápu rozhodnutí od nich nechtít koťata, neboť by asi mohla hrozit jistá genetická nestabilita že? ( vrozené vady atd.) Rozhodl bych se stejně mít chov příbuzného páru jako máte Vy. Koťata po příbuzných rodičích bych totiž ani já osobně NECHŤĚL :-)
14.10.2010, 12:56
Všimla jsem si, že jste si na jiném webu stěžoval, že jsem Vám neposkytla moc informací. Jistě chápete, že zde nemohu zveřejňovat jména a telefony chovatelů, kteří tyto šelmy chovají, bez jejich souhlasu. Zmiňujete se, že pravidelně sledujete dění na těchto webech a sháníte info kde se dá, tedy jistě víte, že v kontaktech je uveden můj mail i tel. a máte možnost mi zavolat pro bližší informace.
K Vaší druhé otázce: mám 2 páry KR, starší pár je příbuzný, stejně jako u všech chovatelů, kteří je mají(nemluvím o ZOO). Bohužel jsem u tohoto páru doplatila jako mnozí jiní na nesolidnost překupníka, ale i tak mi tito rysi dělají jen radost. Koťata od nich odchovávat nehodlám.
14.10.2010, 12:33
Abych nezapoměl .... Máte krásná zvířata.Chtěl bych se zeptat..Vy máte zcela nepříbuzné rysy?:-)
14.10.2010, 07:10
Spokojil bych se i s polokrotkým zvířetem.(chci mít alespoň nějakou jistotu, že se se ze mě nestane zákusek :-) )Děkuji za odpověď.Pokud mi vyjde koupě kotěte tak se na vás určitě znovu obrátím.
13.10.2010, 21:29
Oba druhy rysů chová u nás několik ZOO, ale ty pro Vás nepřichází v úvahu, neboť pokud mají odchovy, nabízejí mláďata jen divoká. Z pochopitelných důvodů ochočené šelmy neuznávají. Zbývá Vám tedy kontaktovat soukromé chovatele a čekat, zda někdo z nich odchová mladé. U kanaďáků se zatím nikomu odchov nepodařil, u ostrovidů byl letos pouze jeden odchov 1 kusu. Páření probíhá na jaře, většinou v únoru, tak se domluvte s chovateli, ale pokud vím, tak nikdo z nich neodchovává koťata na flašce a ani je neochočuje. Přináší to do budoucna mnohé problémy zvířatům i jejich majitelům. Podaří-li se Vám některého z rysů sehnat, chovatel Vám jistě bude nápomocen radou při chovu.
13.10.2010, 11:30
Dobrý den.
S přítelkyní chováme pár servalů a poslední dobou přemýšlíme nad tím, že náš chov šelem rozšíříme o nějaký nový druh.Měli bychom zájem o rysy kanadské, nebo ostrovidy a rádi bychom zvíře již ochočené . Bohužel jsme ale zatím nenarazili na chov těchto šelem v Česku nebo na Slovensku.Věděl by někdo z vás, kde by se právě tyto šelmy dali sehnat, a o někom na koho se obrátit, aby nám poradil s jejich chovem??? Předem děkuji za odpověď :-)
05.10.2010, 20:14
Dobrý den. Hrozně by mě zajímalo, jak se vlastně dá pořídit gepard, čím ho krmit, prostě vše o jeho chovu. Tato zvířata mi učarovala. Proto bych byla opravdu strašně ráda, kdybyste byla tak hodná a napsala mi např na můj mail rampouch1@seznam.cz
Předem vám moc děkuji. Zuzka
04.10.2010, 18:06
Dobrý deň.Chápem že tu nechcete hovoriť(písať) o cenách.Informoval som sa aj v niektorých ZOO na Slovensku a tam na mňa pozerali ako keby som prišiel z Marsu,že čo vlastne chcem.Takže teraz neviem,či vlastne zviera ktoré chcem chovať vlastne nikde zoženiem.O chovateľoch na Slovensku som sa nedozvedel nič.Jedného poznám,ale to je skôr obchodník so zvieratami a nie chovaťeľ a kupovať od takéhoto človeka zviera by podľa mňa bolo nezodpovedné.Takže mám pocit,že skončím len pri pozeraní fotiek na tejto stránke.Rasto.
04.10.2010, 13:18
Dobry den,
bavit se tady o cenach je skutecne zavadejici. Za stejne zvire muze chtit jeden majitel 20t a druhy treba 50t. Myslim ze nabidka selem obecne je velmi omezena a tech ochocenych spocitate na prstech jedne ruky. Kazdy vidi jen ten vysledek, ale co je to za namahu, usili, penize a rizika, to si malokdo dovede predstavit. Ani potom neni jeste nic definitivni, je to proste bez zaruky.
U nasich sousedu je tendence male kocky ochocovat nepomerne vetsi, maji nekdy az uzasne vysledky, ale cena tomu rovnez odpovida. Z obou pak prechazeji oci.
Muj znamy cvici se servalem agility a pry je rychlejsi nez pes, karakal mu chodi na volno. Myslim si ale, ze on je v ramci evropy vyjimka.
romzr
01.10.2010, 21:33
Dobrý večer.Chovám Tamarína žltorukého,Kosmana zakrslého a Tamarína pinčieho.Drápkaté opice chovám tretí rok,takže stále zbieram skúsenost.Som v kontakte s niektorýmí chovateľmi z Ciech,u nás na Slovensku je toho málo.Bol som aj na vašich stránkach,máte to super vybudované,hlavne tie Oceloty to majú krásne.Chovať šelmy a primáty bol môj sen od detstva.Mal by som na vás pár otázok ohladom chovu ocelota ak by vám to nevadilo.Dakujem.Rasťo
01.10.2010, 21:24
Dobrý večer. Obávám se, že něco takového, jako seznam chovatelů šelem ani neexistuje, navíc se to pořád mění, někteří chov ruší, jiní s ním zase začínají. Kočka amurská a divoká patří k malým druhům divokých koček, kterých je spousta (kočka plavá, zlatá, pouštní, černonohá, mramorovaná a další) a přiznám se, že pro mne jako chovatelku šelem nejsou tyto druhy příliš zajímavé. Pokud ale začnete s chovem některé z těchto koček, bude to celkem dobrá průprava před pořízením rysa. Oba druhy seženete rozhodně snadněji než ostrovida nebo r. kanadského. Zvláště kočku divokou chová celá řada ZOO. Pokud jde o ceny, jiné jsou v ZOO, jiné u soukromníků. Napsat nějakou sumu by bylo zavádějící. Každý chovatel si určí svou vlastní cenu za zvíře, které prodává. Informujte se hlavně v ZOO zahradách, tak si uděláte představu o ceně, kterou za takovou kočku přibližně zaplatíte.
01.10.2010, 20:33
Píšete, že jste v Bratislavské Zoo odebíral opice, chováte je ? Mužete napsat co máte za druhy ? Mam nějaké taky děkuji Doutrklars
01.10.2010, 20:12
Dobrý večer,dakujem za rady ktoré ste mi dala.Som v spojení z Bratislavskou ZOO odkial som odkupoval opice,takže musím sa opýtať aké šelmy majú dostupné.Kde by som našiel zoznam chovatelov na Sovensku,alebo v Cechách.Chcem sa vás spýtať na Mačku krátkouchú alebo Mačk divú,aký máte názor na ich chov a dostupnosť.Prípadne by ste mi napísala orientačné ceni?Dakujem.Rasťo
01.10.2010, 14:19
Zdravím všechny.Také se nám rys moc líbí a rádi by jsme ho měli.Píšete ,že je o ně veliký zájem a mládata už nejsou.Navštívili jsme chovatele.Ten prý sežene jen roční,mladata.Má v chovu teprve pry roční a dvouletá zvířata.Viděli jsme 6 rysu a chceme pouze rysa.Rádi by jsme byli,aby byl ochočený.Toho prý tento chovatel neumí sehnat.Pan zraroman má toho ochočeného.Chtěli by chom se optat,kolik stojí tak ochočený.Rádi by chom navšívili i jiné chovatele,kde by nám také poradili.Děkujeme vám všem za odpověd .manželé Janderovi
01.10.2010, 02:29
Ještě bych se zmínila o tom, že je možné získat zvíře ze zahraničí (většinou ze zámoří) přes firmu obchodující se zvířaty. Osobně Vám to ale nedoporučuji, neboť nevíte v jakém stavu k Vám takové zvíře dorazí, z jakého chovu pochází apod. Vždy je lepší se zajet podívat a přesvědčit se, že je vše v pořádku, při odběru chtít potvrzení o zdravotním stavu zvířete od veterináře, které nebude starší 3 dnů. Sama jsem na to doplatila, když mi chovatel odmítl toto potvrzení dát..Jako varovný příklad bych uvedla nedávný případ z ČR, kdy si jeden člověk objednal z USA geparda, ještě před dodáním ho zaplatil (cca 300 000,- Kč) a omylem mu byl poslán lev (cca 25 000,- Kč). Peníze zpět nedostal a teď neví , co se lvem.
01.10.2010, 01:50
Dobrý večer. Pokud chcete druh nenáročný nebo méně náročný na zimoviště, byl by ideální kanadský rys nebo rys ostrovid. Nevím, jak jsou tyto druhy dostupné u Vás na Slovensku (tuším, že bratislavská ZOO má sourozenecký pár, který pochází od nepříbuzného páru KR ze ZOO Ostrava) , v ČR je má pár chovatelů i ZOO, ale odchovy jsou minimální a poptávka velká. Jak jsem psala, je třeba sledovat, kde se co narodilo, pravidelně se informovat u soukromníků i v ZOO. Letos odchovala 2 mláďata kanaďáků ZOO Plzeň a 4 ZOO Brno, ale už jsou všechna pryč. U ostrovidů jsem žádný odchov nezaznamenala. Je možné, že budete čekat několik let, než seženete šelmu, pro kterou se rozhodnete. Do té doby máte dost času připravit si pro ni zázemí a získat info o potřebách daného druhu a způsobu chovu. Také se rozmyslete, zda budete chtít jen jedno zvíře nebo pár pro případné odchovy. V závislosti na tom je třeba připravit výběh - jiný bude pro jedince a jiný je třeba pro pár, bez ohledu na to, zda budete mít šelmu ochočenou nebo divokou. Je dobré mít vše připraveno (výběh) a zajištěno (dodavatel masa, schopný veterinář, náhradní pečovatel, když nebudete pár dní doma atd.), předejdete tak mnohým problémům.