Zhruba 70 ptačích budek vyvěsí dobrovolníci v Brně

velikost písma:  A A A
25.03.2014, 19:09     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1390 zobrazení     0 komentářů

Brněnské parky letos dostanou kolem sedmdesáti nových ptačích budek. Dobrovolníci z Okrašlovacího spolku Masarykovy univerzity poskytli peníze a společně s hnutím Brontosaurus vyráží postupně ke stromům pod Špilberkem, v Lužánkách nebo na Kraví hoře. Budky by měly zlepšit hnízdní podmínky pro ptáky, hnízdící v dutinách stromů.

Asi patnáctka dobrovolníků se sešla v kanceláři hnutí Brontosaurus. Do náruče bere třináct ptačích budek, a během večera je připevní na stromech v parku okolo brněnského Špilberku.

Máme špačníky, to jsou větší budky, pak máme sýkorníky, ty jsou trochu menší, a lejskovníky. Lejskovníky jsou v podstatě sýrkorníky, akorát mají oválný vletový otvor, což láká více lejsky, kteří nemají rádi kruhový vletový otvor, popisuje jeden z dobrovolníků. 

Otvor na jihovýchod 

Budky jsou vyrobeny ze smrkového dřeva, natřené konopnou lazurou. O tom, zda se stanou novým domovem pro ptáky, rozhodne mimo jiné i jejich umístění. 

Je vhodné, aby vletový otvor směřoval jihovýchodně, protože tu převládají severozápadní srážky. Tak aby déšť nepadal do vletového otvoru. Je taky důležité, aby samotní ptáci byli chráněni před predátory. Proto máme i budky, ve kterých je zábrana – destička, aby kočka nebo kuna měla horší dostupnost sáhnout na mláďata.

Ochránci přírody budky nejen vyvěšovat, ale také sledovat, zda splnily svůj účel. Samozřejmostí je také každoroční údržba budek.

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.