Nervové nemoci koček

velikost písma:  A A A
09.03.2016, 18:00     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     20492 zobrazení     6 komentářů

Jednou z nejčastějších příčin nervových nemocí u koček, je přehřátí organizmu. To může zapříčinit chovatel například ponecháním zvířete během teplých dnů v automobilu nebo na přímém slunci bez možnosti úkrytu. Pro úspěšnou léčbu je nutné její včasné zahájení. Proto vždy myslete na své čtyřnohé kamarády a domýšlejte si možné následky. Vlivem přehřátí organismu dostávají kočky zánět mozku. Nemusí to být ale pravidlem, zánět také může být doprovodným jevem infekčních onemocnění.

Jiné onemocnění nervového aparátu koček, může zase nastat při úrazu (otřesu mozku). Projevem otřesu mozku může být nekoordinovaný pohyb, kroucení hlavou na stranu ale také zvracení či dokonce ztráta vědomí. Kočku po takovém úrazu uložte na klidné místo a dopřejte ji přítmí. Navštivte veterinárního lékaře, a pokud nezjistí u zvířete žádné jiné zranění a nejsou patrné ani jiné příznaky, tak nabídněte kočce krmivo i pití. V dalších dnech ji ale bedlivě sledujte. Na úraz hlavy jsou náchylné především starší kočky, u kterých jsou již mozkové cévy méně pružné. Krvácení do mozku nebo naopak jeho nedokrvení se totiž projevuje poruchou cirkulace krve v mozku. Příznaky i prognóza se různí dle zasažené části mozku. Bohužel ve většině případů nebývá prognóza dobrá, neboť krvácení do mozku nebo jeho neokysličení má rychlý průběh končící smrtí zvířete.

Barmská kočka Burmese

Barmská kočka je velmi elegantní zvíře s exotickým zjevem. Údajně měla být, stejně jako posvátná kočka birma, v Barmě uctívána buddhistickými mnichy...

Zobrazit více informací

Po úrazu hlavy může kočka začít trpět epilepsií, projevující se záchvaty. Někdy je epilepsie způsobena i přidušením kotěte během porodu nebo mozkovým nádorem. Záchvaty se projevují různými způsoby, může jít o cvakání zubů nebo křeče různých částí těl či dokonce o ztrátu vědomí, při které kočka pouze leží a hrabe končetinami. Při velkém záchvatu zvíře ani nevnímá podněty z okolí. Rozhodně by laik neměl kočku rychle uchopit do náruče a chlácholit ji, protože při neodborné manipulaci může dojít k poškrábání nebo pokousání člověka.

Nervové onemocnění koček nemusí vždy vzniknout úrazem. Mnohdy jde také o vývojovou vadu. Nejčastěji se setkáváme s vodnatelností hlavy (hydrocefalus). Při této vadě dochází vlivem zúžení páteřního kanálu ke shromáždění tekutiny v dutinách mozku. Mozek má poté omezenou činnost, z důvodu tlaku mozkomíšní tekutiny. Většina takto postižených koťat krátce po porodu hyne. Menší procento ale přežije. U přeživších jedinců nedovolí nashromážděná tekutina v mozku uzavřít kostní spoje. Lebeční kosti v takovém případě slábnou, což má za následek vyklenutí a zakulacení hlavy. Laik vlastnící krátkolebé plemeno kočky, může tento jev považovat za plemenný znak. Takto zasažené kotě má ale brzy problémy s pohybem a dokonce nedokáže samo přijímat krmivo. Takové kotě se nedožije dospělosti a je lepší jej zavčas z chovu vyřadit. Občas lze včasným operativním zásahem vodnatelnost mozku zastavit, ale zákrok je těžký a výsledek nezaručený. Náklady také nejsou nejnižší, proto je lepší trápení kočky zavčas ukončit.

Pro úspěšnou léčbu je nutné

její včasné zahájení

U starých jedinců může vodnatelnost propuknout i sama od sebe. Stará kočka se pak stane nezvykle útočnou a agresivní i ke svému pánovi. Mezi další projevy patří špatný odhad při skocích, špatná koordinace pohybu apod. U dospělých koček už nedojde k vyklenutí hlavy, ale lebka může časem změknout. Problémem je podchycení nemoci v jejím počátku, jelikož příznaky jsou málo patrné. Kočku, na kterou zrovna přišel záchvat, nechte v klidu bez vaší pomoci. Jen dbejte na to, aby nespadla z výšky a nedošlo ke zranění. Celá nepříjemná situace trvá pouze pár minut a kočka se po ní jde obvykle napít. Poté funguje, jakoby se nic neodehrálo. Může jít o záchvat ojedinělý, který prodělá kočka pouze jednou za život. V případě opakujících se záchvatů, navštivte veterinárního lékaře se specializací na kočky. Ten po vás bude chtít slyšet, jak záchvat vypadal. Pravé příčiny nelze pokaždé zjistit, jen se musí vyloučit nemoci, které mohou mít za následek podobné křeče. Pokud vaše kočka trpí epilepsii, musíte počítat s celoživotním podáváním naordinovaných léků. Proto důkladně zvažte, mj. i podle četnosti záchvatů, zda má vaše kotě šanci na důstojný a plnohodnotný život.

Kočka u veterináře

Majitelé koček nenavštěvují veterinární lékaře pouze v případě nemoci. Nevyhnutelná je i návštěva se zdravou kočkou. Může jít například o preventivní...

Zobrazit celý článek

Poměrně často se vyskytují i nádory na mozku koček. Projevy se různí dle umístění nádoru na mozku. Léčba je obtížná. Naopak periferní nervy mívají kočky zasaženy jen velmi zřídka a nejčastěji se tak děje u koček starých jedinců. Na vině je často průvan, pokud je kočka chována na nevhodném místě. Kočky mají ten dar, že při menších traumatických událostech omezí svůj pohyb a tím se sníží i rozvinutí nervového zánětu.

Epileptický záchvat kočky

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.04.2021, 16:25
kdyš,mate,na,mysli,nervový,nemoci,koček
tak,jeto,parkynsnova,choroba
to,zviře,se,třepe,ma,hodně,chuzi
třaslavou
24.11.2020, 19:46
Pasty Brit Care Cat Paste se dělají v několika příchutích. Věřte tomu, že ji bude určitě chutnat, naše kočka byla také hodně vybíravá, ale od toho co kupujeme krmivo Brit, tak sní vše
23.11.2020, 16:47
Jakou pastu? z čeho je vyrobená? naše kočka jen tak něco nesežere, takže nevím, jestli bych do ni nějakou pastu byla schopná dostat....
20.11.2020, 21:46
Určitě jsou dobré i pro kočku vitamíny. Kupujeme pro naši kočku pastu, která je velmi bohatá na vlákninu a vitamíny.
18.11.2020, 23:50
Zdravím, chtěla bych se zeptat, zda by měla mít kočka ve svém jídelníčku nějaké vitamíny? nebo stačí jen to, co přijme z běžné stravy?
04.05.2016, 19:00
Vážený pane inženýre, při vší úctě k Vám mě Váš článek hluboce pobavil. Zejména průvan způsobující nádory periferních nervů. Při procházení webu jsem si všimla, že jste odborníkem na širokou problematiku chovu zvířat, nicméně Vás prosím, veterinární záležitosti nechte veterinářům, nebo si aspoň články nechte od zvěrolékaře zkontrolovat, ať nedochází k šíření omylů a nepřesností.
P.S. Pokud máte doma Pravidla českého pravopisu, doporučuji Vám v nich alespoň občas zalistovat.