Základy chovu liliputek

Děkuji předem za příspevky zatím a chovu zdar.
neregistrovaný Lukaš neregistrovaný
Liliputky zkrášlí nejen dvorky,ale přináší i nemalý užitek

Tato plemena se chovají od nepaměti po celé Evropě. Odedávna byla milou a velmi užitkovou ozdobou našich vesnických dvorků a je jen dobře, že obliba v dnešní době, kdy každý chovatel klade nárok na prostor, malou pracnost, užitkovost, pořizovací cenu a dostupnost krmiva, stále stoupá.
Existují obrovská množství zakrslé drůbeže: zakrslá rousná, wyandotka, faverolka, holanďanky, brakelky, hedvábničky, sebritky. Lidový název z dob našich babiček se pro tento ráz plemen vžil jako "liliputka".
Hmotnost kohoutů dosahuje 0,9 až 1 kg, slepiček 0,6 až 0,8 kg, podle vybraných plemen. Snáška asi 30 gramových vajíček s bílou i tmavou skořápkou se pohybuje kolem 80 až 140 kusů ročně.
Lépe se drůbež chová v zastřešeném travnatém výběhu. Na noc v suchém zatepleném kurníku. Pobyt na dešti zakrslé drůbeži příliš nesvědčí. Ve volném výběhu je třeba chránit liliputky před létajícími dravci i potkany. Pokud máte chatu nebo chalupu někde u lesa, je výhodnější chránit výběhy liliputek před krahujci sítěmi. Drůbež to neohrozí ve volnosti, poněvadž vzhledem ke své velikosti, obrovský výběh ani nepotřebují.

Slepičky pohlavně dospívají mezi 6-8 měsíci a snáší vajíčka bílé skořápky o hmotnosti 30 až 42 g. Rovněž jsou shánlivé, při dobré a kvalitní pastvě na travnatých výbězích se rády pasou, sbírají travní semena, brouky. Jejich průměrná roční snůška dosahuje až 120 ks vajec.
Slepičky jsou rovněž velmi dobré a šikovné kvočny. Kuřata se líhnou po 21 dnech, jsou čilá a temperamentní.
Kvalitní odchov kuřat je důležité pro jeho úspěšnost v dalším chovu. Z hlavních faktorů, které ovlivňují vývin kuřete je teplo, vlhkost a výměna vzduchu, světelný režim a v neposlední řadě výživa a technika krmení.
Organismus maličkého vylíhnutého kuřátka je zcela nedokonalý. Kuře po oschnutí sice přijímá potravu, ale nemá dostatečně vyvinutou termoregulaci, nemůže si udržet normální tělesnou teplotu. Termoregulace se u kuřat vyvíjí někdy kolem druhého týdne věku a ve čtvrtém týdnu je již zcela vyvinutá.
Vlhkost ovzduší při odchovu kuřat udržujeme bez velkých problémů. Výměnou vzduchu musíme dosáhnout odstranění čpavku, vodních par a oxidu uhličitého. Kuřata nesmí být v průvanu a teplota odchovny by neměla kolísat. Přílišný průvan poznáme na kuřatech podle jejich shlukování do houfů.
Světlo je důležité pro odchov, ale nemá vliv na jejich růst. Do čtvrtého dne věku svítíme kuřatům slabou elektrickou žárovkou bez přerušení, poté zkrátíme délku svícení na 16 hodin a v 7-8 týdnu svítíme 8-9 hodin. Při dodržení slabého světela zamezíme kanibalismu.
Správná výživa je důležitá pro další růst, vývoj a zdravotní stav kuřat. Nejlepším řešením je používat kompletní krmné směsi, které odpovídají fyziologickým požadavkům kuřat. Pokud nemáme k dispozici směsi, podáváme kuřatům nahrubo šrotované směsi obilovin s přídavkem sójové mouky a minerálně-vitamínových přípravků, které zakoupíme v drogeriích nebo v lékárnách (Vitamix, Konvit, Vitaplastin). Ve druhém týdnu je vhodné obohatit krmnou dávku o strouhanou mrkev, vařené vejce a sušené mléko. Do míchanice lze zamíchat jemně nasekané zelené krmení (kopřivy i řebříček). Od čtvrtého týdne kuřata na noc přikrmujeme celou pšenicí. Kuřata drůbeže nesnáší mazlavou nebo lepivou míchanici. Po celou dobu odchovu nesmíme zapomenout na dostatečné napájení kuřat čerstvou pitnou vodou.
Krásná malá vajíčka liliputek jsou k jídlu velmi chutná a dekorativní. Při pečení i vaření lze počet vajec upravit prostým vyvážením s klasickými vejci.
Liliputky, jako malé živé klenoty našich venkovských dvorů, si právem zaslouží mnohem větší pozornost a jejich přítomnost na dvorech potěší nejen dospělé chovatele, ale hlavně děti
  • Obrázek
neregistrovaný Patrik Zeleniona neregistrovaný
co říkáre na wyandotky zlaté modře lemované
chtěla bych si je pořídit.Jakou malí snůšku,patří do těch co snášejí více?
nebo které by byly nejlepší na snášení?
neregistrovaný Hana neregistrovaný
pro hanu mám zd wyandotky žíhané tmavě vlnité a zlaté černě lemované a jde to právě jak u kterých nejvíce mi nesou zlaté potom žíhané a vlnité moc nenanesou ale snesou cca 100vajec ročně
sejček sejček 1256 příspěvků
Děkuji za informaci,děláme nové chlívky a chtěla bych tam pořídit nové druhy drubeže.
neregistrovaný Hana neregistrovaný
Chci si pořídit liliputku, ale kdy biste mě poradili jak na to tak nepohrdnu dekuji za odpověď předem ps: viskoušela jsem vše co jsem mohla.
neregistrovaný Barča Großová neregistrovaný
cus chtelo by to více informací o stavbě liliputníku nebo kurníku protože bych chtěl si pořidit drubež zejmena slipek a liliputek
neregistrovaný Václav Pavel neregistrovaný
mohu liliputku a slepisi chovat společně v kurníku
neregistrovaný Pavel Neckař neregistrovaný
pardon chtěl jsem říct jestli mohu chovat liliputku společně se slepicí v kurníku
neregistrovaný Pavel Neckař neregistrovaný
pořiďte si literaturu :-) Já jsem si koupila atlas slepic a zakrslých slepic (nakladatelství víkend). Musím říct, že teď opravdu chodím spávat se slepicemi, protože vždy před spaním v něm listuju a pročítám, prohlédám barevné rázy. Je to nádhera. Pořídila jsem si pro začátek Vlašky stříbrné abych se naučila o ně starat. Vyčetla jsem, že je to otužilé a spolehlivé plemeno. Také bych uvítala nákres minimálního kurníku. Všude v příručkách jsem našla spíše velkochovy. potřebovala bych domeček pro 3 slepičky. A opravdu co nejednodušší. žádné omítky a tak.
Časem bych chtěla holandské chocholaté slepice.
neregistrovaný Hanys neregistrovaný
Já mam rosné zakrslé a mam je společně s normálními slípkami a nic si nedělají ani kohouti ne.
Marťan Marťan 669 příspěvků
Pro Hanys:Pro tři slepice?Není to zbytečné?To chce nějakou bednu ztlouknouct z prken a dát do ní alespoň 5-10 slepic
3 je málo ,já mám asi 60 slepic a 10 kohoutů k nim ale mám je v zděném chlívku...Jak říkám ztlouct něco z prken ale jestli by v ní slepice měli být i přes zimu tak to chce zateplit,nebo přemístit do
tepla,chléva....
Ales Batha Ales Batha 2 příspěvků
Aleši tak to klobouk dolu,a já se tady chlubím s 15 slepicemi.
baxi baxi 82 příspěvků
Popis malého kurníku ( v němž jednu dobu žily dvě liliputky a jejich kohoutek a čtyři nedospělá jejich kuřata):
šířka asi 130 cm, hloubka asi 40 cm, výška asi 40 cm, jedno bidélko na šíř, vpravo dole hnízdo a nad ním hnízdo podepřené pokračováním bidélka. Uprostřed vepředu vchod sklápěcími dvířky s poutkem; dvířka se na noc zamykala visacím zámkem. Krmítko a napáječka byla na střeše kurníčku. Stříška byla pokrytá a proti dešti zabezpečená kusem starého linolea.
pipinek pipinek 1 příspěvků
Pokud ustájíte současně do kurníku liliputku i slepici, obě se budou cítit v novém prostředí nejisté. Pak si spolu zvyknou a možná pak budou oproti cizím slepicím vystupovat jako spojenci.
Když přidáte ke starším zabydleným liliputkám mladou kuřici velkého plemene, tak ji dokonce mohou malé domící liliputky napadat jako vetřelce a ona se pak chová podřízeně.
neregistrovaný J.Marková neregistrovaný
Možná by byly k prodeji kuřičky Vkz ve věku 11 týdnů, nebo 8 týdnů. Ostatní podmínky a odběr nejpozději do 14.06.2008 po dohodě s chovatelem z Východočeského kraje.
neregistrovaný Inka neregistrovaný
zdravim všechny chovatele potřeboval jsem zjistit kde se vykupují liliputky. nejlépe poblíž Vyškova na Moravě a Brna děkuji předem.neregistrovaný Ing.Zelí Lukáš neregistrovaný
můžete mi někdo prosím poradit ohledně pořizovací ceny těchto slepiček popř. poradit s jakými začít? nerad bych špatně koupil, mám zkušenosti pouze s normálními slepicemi, děkuji
neregistrovaný Martin neregistrovaný
chtel bych si pořídit 4 liliputky slepice

tel: 517 36 33 76
e-meil: Lukaszedka@seznam.cz

dekuji predem
  • Obrázek
neregistrovaný koupím liliputku cena dohodou neregistrovaný
Zdarim chovatele , chtěl jsem jen říc že táto stránka má rok a dva dny

zatim chovu zdar: Zakladatel tohoto téma luakaš
neregistrovaný lukaš neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 20 (celkem 43)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »