nemoci kačen

Prosím pomožte mi...chovám kačeny a poslední dobou mi hynou skoro jedna po druhé...příznaky: nemohou na nohy a padá jim hlava na bok...jsou ve výběhu a krmím brambory,šrot kopřivy...žijou spolu s brojlery.nevíte někdo co nebo kdo může způsobit tuto nemoc.děkuji

neregistrovaný Pavlína neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Pavlína z 02.06.2015, 07:41:06

Pro Pavlína:

"Brambory, šrot a kopřivy" není plnohodnotná výživa pro kachny. Asi jim chybí minerální látky a bílkoviny. Kupte jim kompletní krmnou směs určenou pro výkrm kachen! Dále uvádím odkazy např.:

"Kompletní krmná směs pro výkrm kachen a hus od 1 do 3 týdne stáří"  http://www.sehnoutek.cz/1519/krmivo-granule-pro-drubez/

Kompletní krmná směs pro výkrm kachen a hus od 3 týdne stáří

http://www.zznstrakonice.cz/smesi.php#drubez

Kachnám dejte ad libitum čistý říční písek ! Též doporučuji nechat veterinářem laboratorně prošetřit trus kachen a požádat ho případně o předepsání léku proti nemoci, kterou z trusu zjistí. Veterinář také hodně pozná z  přinešené nemocné a uhynulé kachny.

Přeji Vám zastavení hynutí kachen.  

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 02.06.2015, 11:11:11

děkuji za odpověď

začali jsme dávat Plastin a granule VKK2 (cca 2 dny) jsou staré 47 dnů,ale zlepšení nevidím....

chovám je už třetím rokem a nikdy problémy nebyly ( krmím pořád stejně) ....tak jsem z toho smutná

neregistrovaný Pavlína neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Pavlína z 02.06.2015, 12:11:50

Vydržte ! Za den nebo dva se změna zdravotního stavu neprojeví. Nejdůležitější je ta správná "Kompletní krmná směs" dle věku kachen; krmte ji přesně podle návodu, a nejlépe už k té směsi nic jiného nepřidávejte. Pokud si kachny naplní vole bramborami a kopřivami, tak se jim tam už nevejde v dostatečném množství KS obsahující správný poměr minerálních látek a návrat jejich zdraví je ZPOMALENÝ.  

Pozor: pokud byste Plastin předávkovala, také jím můžete ublížit.

A ten rozbor trusu veterinářem také nepodceňujte. Příčinou hynutí kachen může také být veterinárním lékem léčitelná nemoc nebo parazité ! Po přeléčení pak by se musely Vaše kachny oddělit od divokých kachen  a jiných divokých vodních ptáků, kteří mohou být zdrojem infekce.

Pokud by se Vám dlouhodobě (tj. 10 až 14 dní) nedařilo hynutí zastavit, tak snad by bylo lepší kachny předčasně zabít a zamrazit (?).

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Možná, že Vaše kachny mají nemoc zvanou VIROVÁ HEPATITIDA KACHEN viz odkaz:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Virov%C3%A1_hepatitida_kachen

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Stalo se nám minulý rok něco podobného, kolik jste jich měla a kolik jich padlo? U nás z 15 padlo 9.

neregistrovaný Ver neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Ver z 03.06.2015, 08:19:54

měli jsme jich 25 a teď momentálně už 11 ....a každý den padne jedna....včera jsme ji už raději zabili hned, jak jsme zjistili, že nemůže a nohy, měla jen 800g ikdyž vypadala velká :-(

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 02.06.2015, 21:33:38

děkuji za odpověď....

hynutí pokračuje ...každý den jedna....volali jsme i velkochovateli kačen a nebyl schopen nám říct nic konkrétního...stejné kačeny(od stejného dodavatele)  si vzal i náš známý a ač krmí bez Plastinu, bez jakékoliv krmnné směsi opravdu jen brambory a šrotem má je krásné a žádná mu neuhynula....

holt tento rok na pekáči kačka nebude...:-(

 

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 06.06.2015, 10:47:33

Paní Pavlíno, je mi líto, že hynutí Vašich kachen pokračuje, a Vašemu známému stejná kachňata nehynou a prospívají bez KS.

Je tedy zřejmé a velmi pravděpodobné, že Vaše kachny onemocněly infekční nemocí u Vás, ve Vašem chovatelském zařízení. Pokuste se pečlivě si přečíst ten článek o infekční hepatitídě kachen, můžete se i poradit s veterinářem, jaká preventivní opatření pro příští sezonu máte udělat, aby Vám kachničky zůstaly zdravé. Možná, že by i pomohlo jednu sezonu kachny nechovat a veškeré zařízení pečlivě vydesinfikovat, výběh přeorat, rybníček vypustit a tzv. "letnit" .

Poradila jsem, jak jsem uměla. Pro Vás letošní zkušenost je výzvou k dalšímu studiu a pátrání po příčině nemoci kachen, až ke zdárnému nalezení prevence, eliminace nemoci a tím žádoucího vyřešení. Přeji Vám, aby se Vám to podařilo.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný

Terapie a prevence virové hepatitidy kachen ( viz odkaz na článek výše):

Léčebně lze použít v postiženém chovu pasivní imunizaci 1-2denních kachňat homologním rekonvalescentním nebo komerčně produkovaným hyperimunním sérem. Preventivně se doporučuje izolace kachňat do 4-5 týdnů věku, dokonalá hygiena a sanitace prostředí. Chovná hejna se chrání před zavlečením nákazy a vakcinují se před snáškovým obdobím živými oslabenými nebo inaktivovanými vakcínami. Vertikálně přenášené mateřské protilátky chrání kachňata v prvních týdnech života.

P.S.: Pokuste se vyhubit všechny potkany a myši, pokud se ve Vašem odchovném zařízení vyskytují (ucpěte jim jejich díry!). Zamezte (pokud možno) kontaktu nových nakoupených kachňat se starou vodou, půdou, neumytým nevydesinfikovaným zařízením a s divokými ptáky. Nevoďte mezi kačenky cizí osoby, které chovají kachny. Před vstupem do odchovny si vydesifikujte holínky vstupem do rohože napuštěné desinfekčním roztokem. Též nutné vyprat a vyžehlit pracovní oblečení používané při ošetřování předchozího nemocného chovu.

Zlomte vaz !

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
nevim. zda to vyresi granule dle me blbost drahe neucelne proste vam vychcipaji a nektere preziji znam to a myslim ze je to spiz botulizmus ptaku vodni ptactvo. granule to neresi
neregistrovaný mira neregistrovaný

Nevíte někdo, proč si káčáta, staré cca měsíc začaly v posledních dnech vzájemně vytrhávat pera z křidel.. mají je až krvavé,... Děkuji. Květa Míková, Kostelec nad Orlicí.

neregistrovaný Květa Míková neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Květa Míková z 30.09.2015, 10:40:18

Pro Květa Míková:

Věčné dilema:

  1. Lidové levné krmení např. brambory, šrot a tráva. Následují zdravotní problémy i úhyny drůbeže.  (Pan "mira"  toto krmení propaguje.)
  2. Koupené krmivo odborně připravené pro jednotlivé kategorie drůbeže. Jsou to krmné směsi obsahující ve správném poměru všechny živiny pro určitou kategorii drůbeže. Drůbež prospívá, nemá zdravotní problémy.
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Ahoj, nevíte někdo proč můj kačer indický začíná vypadat jako Sobotka? Vypadávají mu pericka na hlavě a nová nerostou. Jinak je úplně zdravý, bez problémů a kačka taky. Díky
neregistrovaný avant neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele avant z 12.06.2016, 14:06:18

Tak si z toho nic nedělejte. Sobotka je také " ...jinak úplně zdravý, bez problémů...", a z toho, co má nebo nemá na hlavě, si už dlouho nic nedělá. smiley

Můžete se kačerovi podívat na hlavě a na krku do peří, zda tam nemá nějaké parazity, které by bylo možné nějakým sprejem zlikvidovat. Má kačer možnost se vykoupat ? Zejména po sežrání vlhké míchanice ? Nebo že by to byla vápenka ? To je také parazit zejména na běhácích, a je to léčitelné.

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Pavlína z 02.06.2015, 07:41:06

Bohužel jsem přečetl příspěvek až po roce ale vaše káčata měla takzvané žabky stačí rozříznutí jazyka a vymačkat hnis potřít máslem nebo sádlem a jsou vyléčená.Tak snad pro příště a ať se daří!

neregistrovaný Anonymní neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.06.2016, 19:16:56

Ano přesně tak.a ty zabky jak rikate se delej jen z jedny  jediny veci.Mě to trvalo jen rok než sem na to přisel.

neregistrovaný alfons neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele alfons z 05.07.2016, 22:28:43

Pane Alfons,vy píšete že jste na to přišel jak se dělají žabky ale nepíšete na co jste přišel.Neví to ani vet.Můžete mi odpovědět?Děkuji.

neregistrovaný Noel neregistrovaný
A ty žabky jsou na horní nebo dolní straně jazyka?
neregistrovaný pavlos neregistrovaný

Mam problem z kachnamy zacli mi tri kulhat co je pricinou.Poradte dekuji

neregistrovaný HONZA neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 20 (celkem 28)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »