Aktuálně: 5 145 inzerátů172 502 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů

Alexandr malý nebo ara červenoramenný

Nox (neregistrovaný) 07.03.2018, 09:33:13 xxx.xxx.212.1

Zdravím, nějakou dobu uvažuji o ptačím společníkovi a tito dva jsou prozatím mí favorité. Sháním proto nějaké zajímavosti a postřehy, který z nich je například vhodnější kandidát, kdo z nich se lépe naučí mluvit a třeba který z nich je náročnější, ne na chov, ale na obstarání "všeho okolo". Třeba jak umí majitele potrápit, udělat nepořádek, hluk a podobné zajímavosti, které se člověk běžně nedočte z odborných článků. Děkuji.

Anonymní (neregistrovaný) 15.03.2018, 21:09:46 xxx.xxx.189.186

Dobrý den.

Tak, nějak začnu a snad se k něčemu dostanem :-)

Oba velikostně takřka stejní. Alexandr mírně chudší a "delší", nobiliska mohutnější, trochu "kratší".

Zbarvení, na tom je asi alexandr o 1/3 chlupu lépe. Jeho barva je světlejší, přechodová, takže výraznější, pestřejší a pokud to bude samec, s jeho černo-růžovým kroužkem kolem krku má trochu navíc.

Za to, nobiliska má trochu temnější zelenou barvu, včetně červených "flíčků" na krajích horních křídel, ale ta barva je tmavší a ikdyž jsou 100% v pořádku, nemám takový dojem, že je tak živá jako u alexandrů.

Alexandr má zobák červený, nobiliska černo-bílý (u běžně rozšířeného menšího druhu). Mě osobně se červený moc nelíbí, ale to je věc vlastního názoru.

Velikost voliéry pro oba bude takřka stejná

Tak, teď to složitější - nyní v hranici osobního hodnocení.

Základ povahy:

Alexandr - afrika - asie

Nobiliska - jižní amerika

Dle mě, je afrika osobitější - dominantnější, zato jižní amerika je přítulnější a umírněnější. A jižní amerika snad "věrnější"  :-)

V tom je základ jejich povah.

Zatímco alexandr se také samozřejmě ochočí, udržuje si však svoji osobu, dominantnost. Nobiliska je přítulnější a není tak dominantní a můj názor je, že k člověku více přilne.

To složitější, v rámci mého odpozorování.

Alexandr (pokud je sám) bude méně náchylný na skutečnost, když bude sám (pravidelný chod rodiny - práce,,,,,)

U nobilisek je toto horší. Osobně i doporučuji (pokud majitel(é) chodí do práce) ať sou papoušci alespoň 2. Nobiliska je srdcová záležitost a celkem těžce nese, když je sama. Takže pokud mohu doporučit, raději chovat v páru, nebo od mala s jiným papouškem, nebo být doma a nechodit do práce :-)

Oba se nenaučí pořádně mluvit. Naučí se opakovat, ale jak já říkám, rozumí jim pouze vlastní majitel. Alexandr má čistý pronikavý hlas, nobiliska má přitlumeny (křičet umí oba). Alexandr bývá poměrně hlučným, nobiliska je umírněnější. Alexandr má "čistý hlas", nobiliska se projevuje jak já říkám "mluvením" a křikem jakoby přes nos. Je to takový specifický zvuk, který mi opravdu připomíná dítě s rýmou mluvící nosem ...

Za mě, bych volil nobilisku, je to moje srdeční záležitost, ale chovám jich víc, takže ty horší věci mi odpadají.

Pro mě není alexandr natolik přítulný. Je těžko něco popisovat z vlastních úvah a pozorování. Každý máme svůj náhled a každému se líbí něco jiného.

Pokud jsem Vám pomohl, budu rád. Pokud zatím ne, zkuste něco napsat (otázku) a snad to podrobněji proberme k vaší spokojenosti.

Za mě nobiliska.

Jiří

Nox (neregistrovaný) 16.03.2018, 16:20:11 xxx.xxx.212.1

Zdravím a děkuji za poměrně obsáhlou odpověď. Přiznám se, že mi to zase trošku láme rozhodnutí, protože jsem byl už jakš takš nakloněný k alexandrovi. :) Beru to z takového hlediska - nejsem příliš zkušený a tím se mi trochu nabízí myšlenka, jestli bych se o aru dokázal dostatečně vhodně postarat. Jak říkáte, že hůře nese samotu, zatímco alexandr se s tím popere lépe. Výhodu mám v tom, že většinu času pracuji z domu (bohužel mnohdy až do noci u počítače. V této místnosti plánuji i klec, takže proto řeším i trochu ten hluk. Sice něco snesu a s hlučností počítám, nerad bych ale, aby jeden z nás, já nebo papoušek, přišel o nervy. :) Nedávno jsem navštívil chovatele a měl možnost si papoušky porovnat naživo, právě tady mě zase překvapilo, že alexandr víceméně jen tiše seděl a občas zapískal, zatímco ary se předháněly v "krákání". Alexandrovi také trošku nahrává i to, že je cenově dostupnější, přestože finance nejsou rozhodující faktor. Své dojmy bych zatím shrnul tak, že alexandr se mi líbí svojí, řekněme, roztomilostí a z toho co jsem se zatím dozvěděl asi i malinko nižší náročností, zatímco ara mě velmi láká svým charakterem většího papouška a komunikativnějšího společníka. Teď babo raď.

Nox (neregistrovaný) 16.03.2018, 18:50:42 xxx.xxx.212.1

Nebo tedy abych to upřesnil, pracuji převážně z domu ale jednou třeba dvakrát až čtyřikrát za měsíc musím odjet, většinou od rána do večera, čehož bych se u ary trochu obával, stejně tak třeba dovolené. Jinak mě poměrně zaujaly informace, že ara se dobře naučí chodit na záchod na jedno místo, tak třeba jestli je něco takového reálné i u alexe.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.