Aktuálně: 5 019 inzerátů173 933 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Pyrura - agresivní chování (?)

XenaZDE
XenaZDE (5 příspěvků) 11.01.2010, 13:26:23 xxx.xxx.31.69
Dobrý den,
prohlížela jsem všechny příspěvky, ale na svůj problém jsem odpověď nenašla. Mám doma rok a půl starou pyruří holku je velice ochočená a přítulná, nevadí jí absolutně žádná manipulace (i při střihání drápků je hodná a nekouše) a sama naše ruce neustále vyhledává k mazlení a schová ní se do nich. Vše bylo pohádkové až do minulého týdne, kdy z nenadání začala útočit nejdříve na mojí mamku, kde jsme jí měli s sebou na dovče a po návratu i na mě. Mazlí se, přiletí na rameno a po chvíli i třeba 10 minutách zaútočí na uši nebo na obličej, tak zuřivě, že mám patrné stopy po zobáku. Nevím, co se děje jestli si jako samička brání mého partnera? Všeho má dostatek, pestrost jídla, pohybu - pořád je venku i kontakt s námi. Prosím poraďte, co by mohlo pomoc nebo čím to je. Nikde jsem nic o podobném případě nečetla, jen jak jsou přítulní a chytří. Díky
anonymní (neregistrovaný) 11.01.2010, 13:36:39 xxx.xxx.62.209
jj, tady se pyrurove prezentujou jako nejmirumilovnejsi papousci, ale znam nekolik agresivnich "hajzliku" vcetne sveho vlastniho. umi byt pekni cholerici, navic s egem znacne prevysujici jejich vzrust :-)
XenaZDE
XenaZDE (5 příspěvků) 11.01.2010, 14:00:00 xxx.xxx.31.69
To ho přesně vystihuje, ego má asi ještě větší než jeho naštěstí kámoš irský setr, jelikož jsem ho už nejednou vyndavala s tlamy a stejně přiletí za nim na zem a chová se jako, že je pánem situace.
Luboš Jedlinský (neregistrovaný) 11.01.2010, 15:41:22 xxx.xxx.151.22
tak samozřejmě, že jako u lidí, psů, koček a dalších vyšších formách života jsou vyjímky které se vymikají obecným poznatkům, pyrurové skutečně patří mezi naprosto vyjímečné společníky a to co se o nich dočtete je pravda téměř žádná špatná vlastnost, chovaní vašeho jedince může mít různé příčiny, nejčastěji se takto chovají samičky které chtějí hnízdit, nebo papoušci kteří mají málo zábavy, což tedy u vás nebude ta příčina a nebo jenom tak že mají takovou povahu jak jsem uvedl na začátku, není papoušek jako papoušek, nejsou to naprogramované stroje, které se musejí chovat stejně.
neexistuje na to žádná rada, buď ho to přejde nebo ne, povahu dítěte také neovlivníte. často se stává že ho to po několika týdnech, měsících prostě přejde samo jen v mizivé menšině pyruru toto chování drží, žaka také každý vychvaluje a také jsou mezi nimi vyjímky, které bych přirovnal k bestiím které při mazlení zákeřně kouzsnou, prostě to jsou zvířata a ta se chovají různě.
anonymní (neregistrovaný) 11.01.2010, 17:03:04 xxx.xxx.31.69
Děkuji za odpověď, je pravda, že štípe jen mě a u partnera se mazlí a nehne se od něho. Snad jí to přejde rychle, protože se bojim, abych jí neublížila. Vždycky se nějak nenápadně přiblíží a štípe ze záloho, takže se na to nemůžu připravit a pak nebohý papoušek bum bác letí do kouta - když váš štípne vosa taky se oženete.A zase ji nechci odhánět nebo když jsem doma zavírat.
Orina (neregistrovaný) 11.01.2010, 20:46:11 xxx.xxx.118.196
V zásadě musíte mít napaměti, že papoušci jsou divocí ptáci. Jestli už prošlo pár generací u chovatelů, přesto nejsou domestikovaní jako psi. Přestože pyrury obdivuji pro jejich vynalézavost a vyjimečnou povahu, musím dodat že jejich lumpáctví přesahuje někdy všechny meze zvlášť u ručne dokrmených. Ale bohužel právě ručně dokrmení miláčci, kteří tak ztratili před člověkem veškerou plachost se mohou stát útočnými protože se člověka nebojí. Přestože to většina chovatelů dělá, není dobře nosit papouška na rameni, protože nevidíte jeho signály, kterými vás upozorní na změnu chování, tedy na útok. Pokud chcete vašemu papouškovi porozumnět a dovedete přirovnat jeho chování i k jinému papouškovi doporučím vám literaturu ve které se možná i "mezi řádky" dočtete co potřebujete o pyrurách vědět. Kniha
Proč můj papoušek, Amazoňani - R. Low
liaj
liaj (111 příspěvků) 11.01.2010, 21:04:26 xxx.xxx.6.67
pokud začala štípat vás a ne partnera, může být příčinou také to, že si ho vybrala za partnera a vás bere jako konkurenci. dle mého názoru pohlavně dospěla.

asi to bude chtít hodně tpělivosti. já bych na ni hodně mluvila, ale nevnucovala se a podávala pamlsky a jak říkají slováci "prihovárala sa". druhé řešení může být dokoupení parnera. a určitě bych ji, jak radí orina, přestala nosit na rameni. pokud vás kousne, zkuste to ignorovat (ikdyž je to někdy těžké) a spíš podporovat žádoucí chování.
sunflowersman (neregistrovaný) 11.01.2010, 21:13:47 xxx.xxx.175.196
Dobrý den.Knihy, které zmiňuje paní Svobodová mohu jen doporučit. odpoví Vám na tázky, na které by Vás ani nenapadlo se zeptat sama sebe.
Eva Z. (neregistrovaný) 11.01.2010, 21:14:04 xxx.xxx.191.197
Taky bych se přikláněla k tomu, že je v jakési ptačí pubertě a tudíž si začíná hledat partnera. A protože nemá ptačího kolegu, volí mezi vámi. Nepomohlo by pořídit k ní samečka? Někde jsem tu už četla, že pyrury zůstávají krotké i v páru....
anonymní (neregistrovaný) 12.01.2010, 15:56:34 xxx.xxx.174.103
Tak tedy u nás pořízení partnera proti agresivitě nepomohlo- spíše naopak :-( Ale zase je paráda sledovat je,jak si rozumí oni dva spolu. Pořád jsou spolu, navzájem se drbou, spolu žerou....prostě se od sebe nehnou :-)




Evson (neregistrovaný) 27.12.2011, 14:28:48 xxx.xxx.221.206
Dobrý den, mám asi 8 měsíčníh samečka pyrury, ručně dokrmeného. Když mu byly asi 3 měsíce začal na mě útočit, ale nějak jsem se s tím poprala a naučila ho, že to nesmí a postupem času se to spravilo, ale chce to opravdu čas a trpělivost. Je to miláček asi jako skoro všechny pyrury, někdy až moc dotěrný:-). Bydlím sama, proto je na mě asi hodně závislý a poslední měsíc začal útočit úplně na každého, kdo ke mě přijde, připadá mi, že je to čím dál horší, vůbec ho raději nepouštím, když je u mě návštěva. Chtěla bych se zeptat, proč to dělá a jestli se to dá odnaučit? Děkuji za odpověď Eva
zoparess (neregistrovaný) 26.03.2013, 23:08:52 xxx.xxx.98.60
Dobrý večer, zajímalo by mě, jak jste papouška odnaučila štípat. Mám cca 4 měsíční pyrurku samičku a někdy z nudy(sedí na rameni a když začnu dělat nějakou neatraktivní práci), když jí vlezu do nevhodné hry(trhá dokumenty,poštu, peníze), nebo prostě jen tak kousne.. Ze začátku jsem se držel rad ignorovat, ale postupem času se jí zvýšila síla stisku a teď si ještě brousí zobáček do dokonalé čepele :-)
anonymní (neregistrovaný) 28.03.2013, 14:40:06 xxx.xxx.16.18
Tak to abych se bála si pořídíit pyruru :O
Peťula (neregistrovaný) 28.03.2013, 14:52:47 xxx.xxx.38.103
Ahoj, pyrurky nechovám, ale odpovídáte si sám přímo v dotazu. Když se papouškovi budete věnovat, aby se vám nenudil na rameni, a když mu neumožníte bavit se nevhodnými hrami, nebudete muset řešit štípání. Berte papouška mimo klec, když se mu chcete věnovat a hrát si s ním, jinak ho nechte v kleci ať se baví sám dovolenými hrami. Ignorace nepomáhá.
Stanule (neregistrovaný) 25.09.2014, 09:11:58 xxx.xxx.121.36

Dobry den poridili sme si od mladete papouska pyrury (samecka) ze zacatku byl hodny nechal se pochovat pohladit mazlil se... cim je starsi je agresivnejsi utoci na lidi, stipe do prstu do krku do obliceje a take je agresivni i na ostatni zvirata.. meli jsme s nim i 2 andulky od sameho pocatku a stipal je do nozicek a utocil na ne... bohuzel na internetu jsem nic nenasla a uz si nevime s nim rady... nevite cim by to mohlo byt? dekuji za radu

anonymní (neregistrovaný) 03.10.2014, 11:21:47 xxx.xxx.142.166
Odpověď na příspěvek uživatele Stanule z 25.09.2014, 09:11:58

A jak je  teď starý?  Jakou zábavu má, když je puštěný? A je teď v kleci sám, nebo s andulkami? Má hračky, které ho baví?

Příčina může  být stres, hájení teritoria, málo zábavy, období dospívání.  Chtělo by to vypozorovat, hlavně jestli není z něčeho ve stresu. Nejprve by bylo dobré naučit ho sedat na ruku, případně na nějaký předmět, kruh, bidýlko, abyste předešli útokům na krk a obličej, to rameno mu "zakázat" alespoň dočasně. Potom při puštění z klece ho maximálně zabavit. Musí pochopit, že byt je i vaše teritorium, nejen jeho. Zkusit, když ho pouštíte, tak pomalu brát z klece tak, že v klidu nasedne na ruku nebo na nějaký předmět. Pokud zaútočí, tak ho klidným hlasem napomenout, ale nepustit ho, opakovat po chvíli znovu. A možná je líp, když při tomhle nácviku je ze začátku přítomen v místnosti jen jeden člověk, ten koho nejlíp snáší, ale jen pro začátek. 

Taky může pomoct zavedení pevnějšího režimu, že bude puštěný zhruba ve stejnou dobu.

Hlavně se odrazit od příčiny, chce to aspoň zkusit odhadnout, co to způsobuje. Je třeba rozdíl, pokud je agresivní hned po puštění z klece - nebo naopak až po nějaké chvíli, jak reaguje na pokus o kontakt. Náš třeba, když ho pouštím o hodně později než obvykle, tak už je na něm vidět nevrlost, většinou to rychle rozchodí, ale  projeví, že mu bylo ukřivděno.

 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.