Aktuálně: 5 728 inzerátů166 296 diskuzních příspěvků17 632 uživatelů

Mladá andulka se pořád bojí

Šárka (neregistrovaný) 20.11.2011, 16:36:32 xxx.xxx.78.18
Prosím o radu. Doma v bytě máme andulku, mladého samečka. Je od chovatele, po narození žil krátce venku ve voliéře s dalšími andulkami a kanárky. Je už u nás měsíc a přijde mi hrozně smutný, vylekaný, naprosto neochočený. Může se mu pořád stýskat po "svém" hejnu? Pořád se nás velmi bojí, i když jsme ho naučili vyšplhat nám na prst a můžeme ho na něm kousek poponést po kleci. Pohladit se ale nedá. Nevím, jak ho více ochočit. Povídáme si s ním, ale většinou jentak sedí na bidýlku, hraček si nevšímá, ze všeho je vyděšený. Žere zřejmě normálně, trus má stále stejný. Ve dnech, kdy přicházíme domů večer až kolem šesté, mu přes den necháváme hrát tiše rádio. Ostatní dny přicházíme domů kolem čtvrté hodiny a od té doby jsme s andulákem. Občas na nás zakřičí, ale většinou tiše sedí. Nevíme jak na něj, aby se přestal bát a být smutný. Jednou jsme ho nechali proletět po místnosti, ale byl problém ho dostat zpět do klece, od té doby jsme ho znovu nepouštěli. Má stále otevřená dvířka klece, ale nikdy ven nevyletí. Může být také problém, že klec je zavěšená na řetízek od stropu a klec nestojí na žádné pevné pdložce? Poradíte nám, jak na něj, aby se u nás cítil spokojený?
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 20.11.2011, 16:46:45 xxx.xxx.211.123
Skuzte mu pořidit dalšiho papouška stejného druhu . Mate u klece zrcátko ja bych ho mu tam dal.
anonymní (neregistrovaný) 20.11.2011, 17:25:36 xxx.xxx.190.251
Co to je za strašný bidlo?
anonymní (neregistrovaný) 20.11.2011, 23:30:00 xxx.xxx.125.86
Předně upravit vnitřní prostor klece, viz příspěvek 190.251 Zrcátko nic nevyřeší, ale to bidlo je fakt hrůza.
anonymní (neregistrovaný) 21.11.2011, 06:42:33 xxx.xxx.112.110
proc kazdy radci pouziva umela bidla copak v prirode nebo kolem vas nejsou stromy?dejte prirodni bidlo.jinak samec je to pekny
anonymní (neregistrovaný) 21.11.2011, 11:51:01 xxx.xxx.253.222
Já bych mu stoprocentně pořídila samičku.
anjos01
anjos01 (7 příspěvků) 21.11.2011, 12:19:45 xxx.xxx.97.220
my jsme meli take andulku 10 let.hracky jsme ji do klece nedavali,take se vseho bala.ale na klec jsme ji privazali velkou vetev(ktere mela i mensi i vetsi vetvicky) a ona si na ni sedela cely den a okusovala ji a "splhala"po ni.klec mela otevrenou a chodila do klece se jen najist a napit a na vecer spat.jestli jste cely den v praci tak andulce 100% poridte spolecnika!!!proto je tak smutny.a take na andulku hodne mluvte.piskejte.take ji dejte kousek jablicka nebo nejaky pamlsek at se zabavi.nase andulka se dokonce naucila rikat pepiku a nazdar.pohladit se da urcite jen od cloveka,ktery s andulkou stravi mnoho casu.nam vsem chodila na ruku,ale podrbat na hlavicce se nechala jen od mamky(ktera s ni byla cely den doma).a jeste nam davala vsem pusinku. preji hodne uspechu a hlavne trpelivosti
Mona241
Mona241 (81 příspěvků) 21.11.2011, 12:40:02 xxx.xxx.106.144
Výměna umělého bidla za přírodní a vnitřní úprava klece určitě nepomůže tomu, že se andulka bojí ... Co takhle poradit i s tím problémem, o kterém píše Šárka? Pamatuju si na naši první andulku, také byla celé dny sama doma, večer pak ani nepískla, trvalo to asi tři týdny. Pak jsme ji přenesli z kuchyně do obýváku, kde bylo více ruchu, začala jsem jí hrát na klavír a najednou začala pískat a vše bylo v pořádku. Zkuste vyměnit hračky za jiné. Ne každá hračka se líbí každému papouškovi. Pokud chcete, aby vám andulák později i mluvit, samičku mu nekupujte, zrcátko se zvonečkem by se mu líbit mohlo. Jak píše aaa dejte mu do klece kousek jablíčka, půlku oříšku, ať si s tím vyhraje. Chce to opravdu hodně trpělivosti, zvlášť, když se s ním vidíváte jen o večerech. Zvěšená klec u stropu je vhodná spíš pro kanárky, andulku zkuste dát někam, kde budete mít klec aspoň na úroveň obličeje.
Lenka (neregistrovaný) 21.11.2011, 12:56:46 xxx.xxx.238.151
Nemůžete po papouškovi z voliéry chtít, aby za vámi po měsíci běhal jako pejsek. Některým to trvá i půl roku. Představte si sama, že běháte po venku, po přírodninách, máte spoustu přátel, rodinu a prostor. Pak vás někdo zavře do pokoje, kde je vše z plastu, kolem cizí lidé a to je vše. Nic neodpovídá tomu, na co jste zvyklí a do čeho jste se narodili... zvyknete si za 3 týdny v pohodě? Ne. Z klece vám možná nelétá také proto, že jakmile vyjde, opět po něm budete chňapat a nahánět ho. Možná nechce tak brzy zažít tak stresující zážitek.
anonymní (neregistrovaný) 21.11.2011, 21:05:07 xxx.xxx.73.222
Dobrý den andulka je pěkná, chce to trpělivost, že se nechá poponést je již úspěch. Opravdu to chce přírodní bidla, andulka je může i okusovat. Až vylétne ven nechytat ji, maximálně po tmě,aby to neviděla. Nechat ji ať se do klece vrátí sama, dát jí do klece nějakou dobrotu, ať ví, že až se vrátí, bude tam odměna např.seneg.klas, nekrmte ji venku. Můžete jí venku udělat ptačí stojánek, ovšem není záruka, že ho bude využívat a raději nebude sedět např. na konzoli. Některé andulky jsou hodně konzervativní. Zkuste ji vyndat ven na ruce případně na bidélku, na kterém jí můžete i uklízet, je to pro papoušky snažší, ale zase ho tím neučíte na ruku.
Šárka (neregistrovaný) 29.11.2011, 21:05:08 xxx.xxx.78.18
Ahoj. Tak už máme přírodní bidla. Ale tento týden se vracíme pořád za tmy a mrzí mě, že je andulák celý den sám. Má puštěné aspoň rádio. O víkendu už budeme doma normálně. Ochočování nikam nepostoupilo. Stále jen vyleze na prst, tak se snažíme být trpělivý a ven ho zatím nepouštíme.
anonymní (neregistrovaný) 05.11.2013, 13:03:34 xxx.xxx.40.64
Mi též máme andulku a bojí se na prst :-(( ale pohladit se dá hned jak k ní du jen prstem tak křičí a utíká ale když du celou rukou nechá se co to znamená?
anonymní (neregistrovaný) 05.11.2013, 13:34:42 xxx.xxx.42.163
Ne každý papoušek, i když je ručně dokrmený, musí být nadšený z lidí. Některý papoušek je introverd, zrovna jako lidi. Dokrmuju andulky a vím, že ne každá je po ukončení dokrmování přítulná. Některá je z lidí nadšená, jiná ne. Takže ruční dokrmování je pouze zavádějící formule a každý si myslí, jak bude taková andulka přítulná.
Zu (neregistrovaný) 09.06.2017, 19:58:41 xxx.xxx.45.7

Dobrý den, je normální, že se naše samička andulky (máme ještě 2 samečky) zničehonic rozkřičí? Hádají se nebo spíš něčeho bojí? Dík

Fífa (neregistrovaný) 01.11.2017, 07:07:28 xxx.xxx.36.61
Dobrý den já mám taky andulku z chovu říkal že mu jsou tři měsíce a já ho mám doma 4 měsíce už se mně skoro nebojí , ale vůbec si nechce hrát : / To mne strašně mrzí a chtěl bych poradit jak na to aby si hrál
Verča (neregistrovaný) 18.07.2018, 16:50:44 xxx.xxx.32.230

Mám andulku měsíc doma je od chovatele, ale hrozně se bojí, na prt nechce sotva pomalu strčím ruku do klece pobíhá po bidýlkách a leze do rohů klece, hrozně se bojí. Od chovatele jsem si ji brala, bylo ji 6 neděl.Je to sameček , prosím naučí se mluvit?  Chtěla bych ho ochočit, ale jak když se neustále bojí z klece otevřené nejde vůbec ven. Poraďte mi prosím co mám dělat, aby si sedla na prst a mluvil. Předem děkuji

Anonymní (neregistrovaný) 18.07.2018, 17:07:14 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Verča z 18.07.2018, 16:50:44

... nechytejte ji do ruky, ruku nestrkejte do klece, nesahejte ji na záda. Pokuste se ji na ruku z klece vylákat piškótkem. Když se bojí a utíká před Vámi, tak ji nepronásledujte. Pokuste se chovat, jako že si ho nevšímáte. On si snad postupně zvykne, a sám přijde k Vám. Naučí se mluvit (možná) teprve pak, až se ochočí.

Lola (neregistrovaný) 21.08.2019, 13:55:13 xxx.xxx.109.103

Ahoj, potřebuji pomoc.

Mám svou andulku asi cca 2 týdny. Nechá se vzít do ruky, občas i pohladit. Uměla na prst, ale to zapoměla. Vždy když jí vemu do ruky vydří tak 10s, a hned chce lítat a když ji pustím do pokoje, tak se pak nechce chytit. Ráda bych ji měla třeba na remeni, nebo v klidu na stole. Nemáte někdo pro mě prosím, nějakou funkční radu ?

předem děkuji za odpověď Lola.

Anonymní (neregistrovaný) 26.03.2020, 12:00:26 xxx.xxx.97.67
Odpověď na příspěvek uživatele Šárka z 20.11.2011, 16:36:32

Hlavně bych vyhodila to umělohmotné bidlo, naše anudlka má 3 bidla a jednu větev, je spokojený. A určitě pořídit kamaráda. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.