Znaky
Délka předního křídla 1,5-2,2 cm. Kombinace hnědé, růžové a bílé barvy s jemnou kresbou na předních křídlech je zcela originální a nemá v evropské motýlí fauně obdoby. Křídla tak připomínají vyhlazený mramor nebo achát. Jsou-li střechovitě složená, vynikají na nich bílé trojúhelníky.
Stanoviště
Nejen systematicky, ale také ekologicky je můřice bělopásná velmi blízká můřici maliníkové. Obývají společné biotopy - řídké lesy, paseky, křovinaté stráně a lesní okraje s bohatými porosty maliníku a ostružiníku.
Rozšíření
Celá Evropa, na severu zasahuje do Skandinávie a již. Finska.
Výskyt
Všude dosti hojný, nevyskytuje se však nikdy masově a místy dokonce početnost dosti kolísá. Motýl létá za soumraku a v noci.
Motýl
Od konce května do zač. srpna, jen jedna generace. Motýli se páří v noci, poté, co se dostatečně nasytili nektarem z květů. Samička klade vajíčka po několika kusech na rub listů maliníku nebo ostruži- níku. Vajíčka můřice bělopásné i můřice očkované jsou si natolik podobná, že je sotva můžeme od sebe rozlišit.
Housenka
Srpen až září. Čerstvě vylíhlé housenky ihned začínají přijímat potravu. Také housenky můřice bělopásné mají na hřbetě hrboly, jsou žlutohnědě zbarvené, na prvním zadečkovém článku mají dvě nápadné bílé skvrny. Žijí mezi lehce spředenými listy.
Hostitelské rostliny
Maliník a ostružiník. Kukla přezimuje ve vegetaci na povrchu země nebo v řídkém zámotku mezi sepředenými listy.
Komentáře ke zvířeti