Můřice bělopásná

Habrosyne pyritoides

Výskyt: Celá Evropa
Délka předního křídla: 1,5-2,2 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Maliník a ostružiník
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1395 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,5-2,2 cm. Kombinace hnědé, růžové a bílé barvy s jemnou kresbou na předních křídlech je zcela originální a nemá v evropské motýlí fauně obdoby. Křídla tak připomínají vyhlazený mramor nebo achát. Jsou-li střechovitě složená, vynikají na nich bílé trojúhelníky.

Stanoviště

Nejen systematicky, ale také ekologicky je můřice bělopásná velmi blízká můřici maliníkové. Obývají společné biotopy - řídké lesy, paseky, křovinaté stráně a lesní okraje s bohatými porosty maliníku a ostružiníku.

Rozšíření

Celá Evropa, na severu zasahuje do Skandinávie a již. Finska.

Výskyt

Všude dosti hojný, nevyskytuje se však nikdy masově a místy dokonce početnost dosti kolísá. Motýl létá za soumraku a v noci.

Motýl

Od konce května do zač. srpna, jen jedna generace. Motýli se páří v noci, poté, co se dostatečně nasytili nektarem z květů. Samička klade vajíčka po několika kusech na rub listů maliníku nebo ostruži- níku. Vajíčka můřice bělopásné i můřice očkované jsou si natolik podobná, že je sotva můžeme od sebe rozlišit.

Housenka

Srpen až září. Čerstvě vylíhlé housenky ihned začínají přijímat potravu. Také housenky můřice bělopásné mají na hřbetě hrboly, jsou žlutohnědě zbarvené, na prvním zadečkovém článku mají dvě nápadné bílé skvrny. Žijí mezi lehce spředenými listy.

Hostitelské rostliny

Maliník a ostružiník. Kukla přezimuje ve vegetaci na povrchu země nebo v řídkém zámotku mezi sepředenými listy.

Můřice bělopásnáNázvy ve světě

Anglicky: Buff Arches, Dánsky: Klyngerspinder, Finsky: Silkkivillaselkä, Francouzsky: Noctuelle Ratissée, Holandsky: Vuursteenvlinder, Maďarsky: Fehérsávos pihésszövő, Německy: Achateule

Foto: http://www.insecte.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.