Vakonoš trávový

Canephora hirsuta

Výskyt: Evropa, Asie
Délka před. křídla: 1,5 cm
Hostitelské rostliny: Byliny a křoviny
velikost písma:  A A A
14.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2762 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla samců 1,5 cm. Tykadla hřebenitá, tělo pokryté dlouhými hustými chlupy. Křídla jsou rovněž široká, v předním rohu více zašpičatělá, hnědočerná, téměř neprůhledná, na rozdíl od mnoha jiných druhů. Patří k největším evropským vakonošům, samice je bezkřídlá, okrově žlutá, prakticky bez šupin, tělo je měkké, málo sklerotizované, jen dorzální strana hrudi je kryta pevnějšími, hnědými sklerity, na ventrální straně jsou patrné zakrnělé hrudní nohy, 9 vysunuje z vaku pouze konec zadečku. Vak samce se velmi liší od vaku samice. Je v horní části pokryt odstávajícími a obvykle dlouhými úlomky stonků, jehlic a listů, dolní část vybíhá do užší trubičky z přediva; vak samice je spíše válcovitý, pokrytý kratšími úkrojky suchých stébel a listů.

Stanoviště

Velmi rozdílné biotopy - okraje lesů, řídké borové a smíšené lesy, vřesoviště, lesostepi apod.

Rozšíření

Především mírná zóna Evropy a dále na východ do Asie.

Výskyt

Vakonoš trávový je dosti hojný.

Motýl

Červen až srpen.

Housenka

Téměř po celý rok. Přezimuje.

Hostitelské rostliny

Polyfágní na bylinách a křovinách.

Poznámka

Řadu dalších druhů je možné určit už podle tvaru vaku. Zcela zvláštní je v. spirálový (Apterona helicoidella VALL.) s malým, spirálovitě stočeným vakem připomínajícím malou ulitu, utvořeným ze zrnek písku. Vaky můžeme v teplejších oblastech nalézt i ve velkém množství na skalách, větvích ovocných stromů apod. Ve střední Evropě se vyskytují jen bezkřídlé, partenogenetické samice, vajíčka se vyvíjejí bez oplození a ze všech se opět vyvinou pouze samice.

Vakonoš trávovýNázvy ve světě

Finsky: Musta pussikas, Maďarsky: Kormos zsákhordólepke, Německy: Großer Sackträger, Rusky: Мешочница одноцветная, Slovensky: Vreckovec trávový, Švédsky: Sotsäckspinnare

Foto: http://webh01.ua.ac.be

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.