Nosatec lískový

Curculio nucum

Délka těla: 6-9 mm
Potrava: Listy ořechů
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6373 zobrazení     0 komentářů

Nosatec lískový je velmi hojný, olivově hnědý brouk s nepravidelně světle skvrnitými krovkami, nosatec je dlouhý, silně prohnutý, tykadla zalomená, světlá. Délka 6 - 9 milimetrů, tělo se od středu dozadu zřetelně zužuje. V květnu a červnu vykusují hluboké otvory do mladých oříšků a vyžírají vnitřní pletiva. Do listů vykusují drobné dírky.

Nosatec lískový je jeden z nejvýznamnějších škůdců lískových ořechů. Je to typický nosatec s dlouhým "nosem", dlouhý okolo 1cm. Jeho nos mnohdy přesahuje délku těla. Samice jej používá k tomu, aby vyhryzla ve vyrůstajícím ořechu otvor a vyhloubila kanálek, do něhož naklade vejce. Tento otvor je velmi malý a většinou zaroste, takže na plodu ořechu nic není vidět. Uvnitř ořechu se vylíhne larva, která se živí semenem. Někdy v průběhu srpna larva opouští ořech vykousaným kruhovým otvorem, který dobře známe, pokud pěstujeme lískové ořechy. Larva se potom zahrabává poměrně hluboko pod zem (kolem 30 centimetrů). Zde se zakuklí a na jaře se z ní líhne dospělec.

Ochranou proti tomuto broukovi je zimní prokypření půdy okolo keřů, zničí značnou část larev. Některé novější odrůdy lísky jsou vůči tomuto nosatci odolnější.

Nosatec lískový bývá poměrně dost odolný proti insekticidům.

Nosatec lískovýNázvy ve světě

Dánsky: Nøddesnudebille, Francouzsky: Charançon des noisetes, Chorvatsky: ljeskotoč, Německy: Haselnußbohrer

Foto: http://www.koleopterologie.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.