Korovnice vejmutovková

Eopineus strobus

Hostitelská rostlina: Borovice vejmutovka
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2296 zobrazení     0 komentářů

Hlavní hostitelskou dřevinou pro tento druh je borovice vejmutovka (Pinus strobus) – odsud pochází její druhový název. Ve své domovině hostuje též na smrku černém (Picea mariana).

Korovnice vejmutovková je drobná „mšice“ z řádu rovnokřídlého hmyzu (Hemiptera), je pokryta voskovými vlákny.

Překrývající se generace korovnic se v průběhu jara a léta shlukují na kůře zastíněných částí kmene a spodních stran větví. Díky produkci bílého vosku jsou kolonie na kůře dobře patrné. Korovnice se vyskytují i na malých stromcích, kde kolonizují především čerstvé, případně loňské výhony s hustým jehličím. Nedospělé bezkřídlé samičky přezimují na kmenech, případně pod šupinami zakrnělých výhonků.

Korovnice vejmutovková je původem severoamerická „mšice“. Rozsáhlé bílé kolonie na kmeni a větvích výrazně snižují estetickou hodnotu stromu. Při silném, dlouhodobém napadení dochází dokonce k postupnému chřadnutí a případně až uhynutí celé dřeviny.

U nás je čeleď korovnicovitých (Adelgidae) zastoupena sedmi druhy. Pro tuto čeleď mšic je charakteristické to, že všechny samičky kladou vajíčka, zatímco u většiny ostatních mšic partenogenetické samičky rodí přímo živé larvy.

Foto: http://laviadelbonsai.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.