Chroustek letní

Amphimallon solstitiale

Výskyt: Asie a Evropa
Délka těla: 14-18 mm
Délka vývoje: 3-4 roky
Potrava: Listy ovocných stromů
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14548 zobrazení     2 komentáře

Chroustek letní se objevuje hojně od června do srpna. Je v dospělosti 14 až 18 milimetrů velký. Chroustek letní je zřetelně menší než příbuzný chroust obecný. Jeho tělo je žlutavé až rezavé a silně chlupaté. Má krovky se třemi vystouplými rýhami a vějířovitá tykadla se třemi destičkami.

Přes den se ukrývá pod listy, za soumraku poletuje, někdy ve velkém množství. Žije v listnatých porostech na loukách, v lesích, polích a zahradách. Zalétává často do zahrad, kde ožírá listy ovocných stromů.

Samičky žijí častěji na zemi než samečkové. Klade vajíčka v červenci do měkké půdy. Larvy se vyvíjejí během tří (na severu čtyř) let v půdě, živí se kořeny. Existují ještě některé velmi podobné příbuzné druhy, které jsou lidově označovány jako chroustci. Larvy se kuklí zjara třetího roku.

Chroustek letní náleží do čeledi vrubounovití (Scarabaeidae), ta v současnosti obsahuje přes 30 000 druhů brouků z celého světa. Vrubouni jsou zavalití brouci, často světlých kovových barev, velcí 5-60 mm. Mají charakteristická paličkovitá tykadla, složená z destiček (lamel), které mohou být stlačeny do koule nebo rozloženy jako vějíř, aby zachytily pachy. Přední nohy jsou široké a přizpůsobeny k hrabání.

Chroustek letníNázvy ve světě

Anglicky: Summer Chafer, Dánsky: Sankthansoldenborre, Chorvatsky: Mali ljetni hrušt, Maďarsky: Közönséges sárga cserebogár, Německy: Junikäfer

Foto: http://www.zin.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.09.2022, 17:14
Mě larvy vždy zlikvidují polovinu trávníku, když se živí jeho kořínky. Nic proti nim neexistuje, jen doporučení, že se musí vyrýt. Tak letos jsem jich vyryla už 300, a to nevím, kolik jich tam ještě zůstalo... Nikde totiž nepíšou, kolik vajíček jedna samička snese.
19.06.2021, 12:31
chroustek,letni,v
lese,žije,a,jak,pusti,do,dřevin
se,tak,někdy,dokaže,z,likvidovat
celý,les,i,prales