Chroustek letní se objevuje hojně od června do srpna. Je v dospělosti 14 až 18 milimetrů velký. Chroustek letní je zřetelně menší než příbuzný chroust obecný. Jeho tělo je žlutavé až rezavé a silně chlupaté. Má krovky se třemi vystouplými rýhami a vějířovitá tykadla se třemi destičkami.
Přes den se ukrývá pod listy, za soumraku poletuje, někdy ve velkém množství. Žije v listnatých porostech na loukách, v lesích, polích a zahradách. Zalétává často do zahrad, kde ožírá listy ovocných stromů.
Samičky žijí častěji na zemi než samečkové. Klade vajíčka v červenci do měkké půdy. Larvy se vyvíjejí během tří (na severu čtyř) let v půdě, živí se kořeny. Existují ještě některé velmi podobné příbuzné druhy, které jsou lidově označovány jako chroustci. Larvy se kuklí zjara třetího roku.
Chroustek letní náleží do čeledi vrubounovití (Scarabaeidae), ta v současnosti obsahuje přes 30 000 druhů brouků z celého světa. Vrubouni jsou zavalití brouci, často světlých kovových barev, velcí 5-60 mm. Mají charakteristická paličkovitá tykadla, složená z destiček (lamel), které mohou být stlačeny do koule nebo rozloženy jako vějíř, aby zachytily pachy. Přední nohy jsou široké a přizpůsobeny k hrabání.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
lese,žije,a,jak,pusti,do,dřevin
se,tak,někdy,dokaže,z,likvidovat
celý,les,i,prales