Virník obecný

Gyrinus natator

Výskyt: V čistých vodách
Délka těla: 5-7 mm
Potrava: Dravci - masožravci
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9119 zobrazení     0 komentářů

Vírník obecný je v dospělosti 5 až 7 milimetrů velký, je to hojný vodní brouk na čistých vodách. Má člunkovité tělo. Střední a zadní nohy jsou krátké, přední prodloužené. Oči má rozdělené na 2 části. Horní polovinou vidí nad vodu a spodní pod vodu. Tykadla má krátká. Často ho spatříte na hladině klidné vody, kde krouživě víří jako drobná lesklá tečka. V nebezpečí se však bleskurychle potopí. Dospělci i larvy jsou dravci (masožravci). Larvy mají dutá hákovitá kusadla. Dospělí loví vodoměrky a drobné korýšky. Také jeho larvy, které mají dutá hákovitá kusadla, jsou dravé. Brouci žijí obvykle ve společnosti. Za nocí létají a často je přiláká světlo.

Samička klade vajíčka v malých snůškách na vodní rostliny.

Čeleď vírníkovití (Gyrinidae) jsou vodní brouci, kteří žijí na vodní hladině. Své jméno dostali podle svého chování, kdy při vyrušení začne skupina těchto brouků "vířit" na hladině vody v rychlém tempu v kruzích nebo elipsách. Jsou pozoruhodní též pro své rozdělené oči, kterými mohou pozorovat zároveň dění nad i pod vodní hladinou. Jejich skupinové chování, jakýsi mechanismus přežití, jim pomáhá uniknout před přirozenými nepřáteli. Postavení jedince ve skupině je dáno mnoha faktory, kterými mohou být hlad, pohlaví, teplota vody, druh brouka, stáří, úroveň napadení parazity a stres. Byly provedeny výzkumy jejich chování, které sloužily jako modelová situace ke studiu významnosti chemické obrany ve vztahu k jejich pozici ve skupině, které jsou uplatněny například na poli nanotechnologie.

Brouci mají na zadečku vzduchovou bublinu, která jim dovoluje dlouhodobý pobyt pod vodní hladinou. Ve světovém měřítku čeleď obsahuje 700 druhů ve 13 rodech.

Virník obecnýNázvy ve světě

Francouzsky: Gyrin nageur, Maďarsky: Közönséges kerengőborgár, Německy: Gemeiner Taumelkäfer

Foto: http://www.infojardin.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.