Svižník lesní

Cicindela sylvatica

Výskyt: Celá Evropa
Délka těla: 14-16 mm
Potrava: Hmyz, pavouci, mravenci
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4225 zobrazení     1 komentář

Svižník lesní je v dospělosti 14 až 16 milimetrů velký brouk. Krovky má bez světlého lemu, světlé skvrny izolované. Horní pysk je u tohoto druhu černý, uprostřed se zřetelným podélným kýlem. Svrchu černohnědý, slabě měděně nebo zeleně lesklý. Se třemi světlými skvrnami na každé krovce (skvrny na spodním okraji krovek malé, nedosahují švu krovek).

Místy se svižník lesní vyskytuje hojně na lesních cestách a pasekách, především v borových lesích.

Svižníci (Cicindelinae) jsou velká skupina brouků predátorů. Svižníci mají často velké vypouklé oči a velká zahnutá kusadla. Všechny druhy náležící do této čeledi jsou predátory, jako dospělci i v larválním stadiu. Rod Cicindela je rozšířen kosmopolitně. Další známější jsou rody Megacephala, Omus, Amblycheila a Manticora. Zatímco členové rodu Cicindela jsou obvykle denními živočichy a zdržují se venku v největších vedrech, všichni příslušníci rodů Megacephala, Omus, Amblycheila a Manticora jsou aktivní v noci. V rodech Cicindela a Megacephala jsou často pestrobarevní brouci, zatímco ostatní rody jsou převážně jednobarevně černé.

Larvy svižníků žijí ve válcových doupatech, sahajících do hloubky asi jednoho metru pod zem. Na úrovni země se doupě rozšiřuje a svažuje směrem ke středu, takže hmyz, který se dostane do tohoto trychtýře, spadne dolů a stává se kořistí larvy.

Svižník lesníNázvy ve světě

Chorvatsky: Šumska hitra, Německy: Wald-Sandlaufkäfer

Foto: http://www.maerkische-naturfotos.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.03.2016, 11:05
velmi pěkný článek, zajímavý a odborný já jako známý zoolog toto velice oceňuji dík