Chluponožka chrastavcová

Dasypoda altercator

Výskyt: Evropa
Velikost: 12-15 mm
Potrava: Pyl
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2485 zobrazení     1 komentář

Chluponožka chrastavcová je 12 až 15 milimetrů velká. Vyznačuje se dlouze obrvenýma zadníma nohama, na kterých může nahromadit velké množství pylu.

Hnízdo pro potomstvo si buduje v zemi. Chluponožka chrastavcová vyhrabává v zemi až 50 centimetrů dlouhou chodbičku, která se větví a do každé komůrky uloží kuličku z pylu a nektaru a pod ní udělá takový stojánek z písku. K takové upravené hostině pak položí vajíčko a vchod zamaskuje tak, že byste ho nenašli. Hnízda včel samotářek se nacházejí prostě všude. V zemi, ve dřevě, ve zdech, ve střechách, v krovech, v pískovnách i lomech, někteří fajnšmekři hnízdí i v ulitách šneků.

Chluponožka chrastavcová je zástupcem z řádu blanokřídlého hmyzu. Blanokřídlí jsou hmyzem s proměnou dokonalou. Z vajíček se líhnou beznohé larvy, které se po určité době zakuklí, a z kukly se zanedlouho líhne dospělec. Tělo blanokřídlých se rozděluje na hlavu, hruď a zadeček. Na hlavě mají jeden pár tykadel a dvě složené oči. Na hrudi mají tři páry končetin a dva páry blanitých křídel. Blanokřídlí jsou po broucích druhým největším hmyzím řádem. Mají blanitá křídla s tendencí k redukci žilnatiny, zpravidla zcela průsvitná, někdy ztmavělá, velice jemně chloupkovaná.

Foto: http://www.biopix.dk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

30.05.2021, 14:41
ta,chruponoška,chrastavcova,jest
podobná,včele,jak,to,řekl,soudruh,eunuch
teng,siao,džebedajáh,eunuch,ježiš,krystus,knybel
bytem,šenov,kaštanova,723
,politycký,okres,ostrava,kdy,nám,tedy,soudruh
eunuch,teng,siao,gebedajáh,ježš,krystus,knybel
posvěti,bagetarnu,ulice,šenov,kaštanová,1188
politycký,okres,ostrava,no,naopapak,chruponoška
chrastavcová,jeto,včela.ktera,leti,za,opilenim,kdyš
je,zima,tedy,z,jara,kdyš,je,počasi,chladne