Vosa útočná

Vespula germanica

Výskyt: Evropa, severní Afrika, Asie, Amerika
Velikost: 13-19 mm
Potrava: Šťáva z ovoce, hmyz
velikost písma:  A A A
01.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13408 zobrazení     2 komentáře

Vosa útočná je v dospělosti 13-19 milimetrů dlouhá (dělnice v rozmezí 10-15 milimetr, zatímco královna až 19 milimetrů), na štítku má tři černé skvrny, jako všechny druhy Vespula má kusadla hned pod očima.

Záměna tohoto druhu připadá v úvahu pouze s velice podobnou vosou obecnou. Oba druhy jednoduše odlišíme podle kresby na čelním štítku. Vosa útočná má na žlutém podkladu čelního štítku zpravidla tři oddělené černé skvrny, narozdíl od vosy obecné, která má na žlutém podkladu čelního štítku protáhlou rozšiřující se černou skvrnu.

Vosa útočná se vyskytuje v Evropě, severní Africe, části Asie s mírným podnebním klimatem až po Střední Asii, Indii a Čínu. Zavlečena byla do Severní i Jižní Ameriky, jižní Afriky, do Austrálie i na Nový Zéland.

Vosa útočná je hojná v polích na okrajích lesů, v zahradách, dutých stromech ale i v budovách. Jedná se o hojný druh vyskytující se od dubna až do podzimního měsíce října. Buduje si pod zemí veliká hnízda. V kolonii bývá až několik tisíc jedinců. Velké hnízdo z kartonu bývá nejčastěji v zemi, někdy pod střechou. Pokud má dostatečný prostor, je hnízdo kulovitého tvaru, někdy až metr v průměru. Své larvy živí hmyzem, ale zálibu mají ve sladkých látkách, kvůli kterým hojně navštěvují lidské příbytky.

Vosa útočná se živí sladkou šťávou z ovoce, nektarem apod., pro vývoj plodu však chytá hlavně hmyz. Při podráždění je velmi útočná a napadá každého vetřelce.

Vosa útočnáNázvy ve světě

Anglicky: German Wasp, Dánsky: Tysk Gedehams, Chorvatsky: Njemačka osa, Islandsky: Húsageitungur, Německy: Deutsche Wespe

Foto: http://www.bwars.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

12.10.2021, 13:59
Díky za info http://www.chovzvirat.cz
18.04.2020, 15:10
Našel jsem královnu vosy útočné s chovem vosíků mám již zkušenosti, ale chtěl bych se zeptat jak mám tuto vosu připravit pro budoucí kolonii.