Kněžice pásovaná

Graphosoma italicum

Výskyt: Evropa
Velikost: 10 mm
Potrava: Rostlinný nektar
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6175 zobrazení     3 komentáře

Kněžice pásovaná dorůstá v dospělosti kolem 10 milimetrů délky. Tělo má tento druh široce vejčité, podélně černo - červeně páskované s jemnými tečkami. Hlava je trojúhelníková, špičatá, anteklypeus krátký, uzavřený paraklypei. Trojúhelníkový štítek sahá až na konec zadečku.

Kněžice páskovaná žije na loukách, lesních pasekách, okrajích lesů a na zahradách s porostem miříkovitých a okoličnatých rostlin. Na území České republiky její početnost výrazně kolísá podle vhodnosti lokality. Jinak obývá jižní část střední Evropy a jižní Evropu.

Kněžici pásovanou můžeme spatřit v rozmezí od května do října. Larvy a nedospělí jedinci se zdržují na rozdíl od dospělců ve skupinách. Při ohrožení vypouští nepříjemně páchnoucí výměšek.

Imaga jsou všežravá a masožravá, nymfy, které se vyvíjí proměnou nedokonalou v pěti stádiích, se živí především rostlinným nektarem.

Kněžice pásovaná náleží mezi ploštice. Ploštice jsou rozšířené po celém světě, existují suchozemské i vodní druhy. Jsou většinou býložravé, některé ploštice jsou dravé, jiné pak parazitují na teplokrevných živočiších včetně člověka.

Mají různá zbarvení, tvary i velikost. Samičky některých druhů chrání vajíčka a malé nymfy tím, že je zakrývají svým tělem.

Kněžice pásovanáNázvy ve světě

Francouzsky: Scutellaire rayée, Německy: Badehosenwanze, Slovensky: Bzdocha pásavá

Foto: http://juliomadhatter.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.07.2015, 15:02
Kněžice páskovaná
Prosím vás může ožírat listy brambor?
09.04.2015, 20:17
a taky rozmnozovani
09.04.2015, 20:16
a co treba cim dycha