Kněžice pásovaná
Graphosoma italicum
Kněžice pásovaná
Graphosoma italicum
Kněžice pásovaná dorůstá v dospělosti kolem 10 milimetrů délky. Tělo má tento druh široce vejčité, podélně černo - červeně páskované s jemnými tečkami. Hlava je trojúhelníková, špičatá, anteklypeus krátký, uzavřený paraklypei. Trojúhelníkový štítek sahá až na konec zadečku.
Kněžice páskovaná žije na loukách, lesních pasekách, okrajích lesů a na zahradách s porostem miříkovitých a okoličnatých rostlin. Na území České republiky její početnost výrazně kolísá podle vhodnosti lokality. Jinak obývá jižní část střední Evropy a jižní Evropu.
Kněžici pásovanou můžeme spatřit v rozmezí od května do října. Larvy a nedospělí jedinci se zdržují na rozdíl od dospělců ve skupinách. Při ohrožení vypouští nepříjemně páchnoucí výměšek.
Imaga jsou všežravá a masožravá, nymfy, které se vyvíjí proměnou nedokonalou v pěti stádiích, se živí především rostlinným nektarem.
Kněžice pásovaná náleží mezi ploštice. Ploštice jsou rozšířené po celém světě, existují suchozemské i vodní druhy. Jsou většinou býložravé, některé ploštice jsou dravé, jiné pak parazitují na teplokrevných živočiších včetně člověka.
Mají různá zbarvení, tvary i velikost. Samičky některých druhů chrání vajíčka a malé nymfy tím, že je zakrývají svým tělem.
Názvy ve světě
Kněžice pásovaná
Francouzsky: Scutellaire rayée, Německy: Badehosenwanze, Slovensky: Bzdocha pásavá
Mohlo by vás také zajímat
Kněžice zelná, Kněžice rudonohá, Kněžice obilná, Kněžice trávozelená, Kněžice ostrorohá, Kněžice chlupatá, Kněžice kuželovitá
Foto: http://juliomadhatter.blogspot.cz