Skřivan lesní

Lullula arborea

Výskyt: Evropa, sever Afriky
Velikost: 13,5-15 cm
Hmotnost: 26 g
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 13-15 dnů
Průměr kroužku: 4 mm
Potrava: Hmyz, semena
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3328 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Skřivan lesní je podstatně menší než skřivan polní, dlouhý je asi 15 centimetrů. Má nezřetelnou chocholku. Jeho zpěv je tichý, velmi tklivý, zvláště když zazní v noci. Přes den poletuje sem a tam a kmitáním křídel připomíná let netopýra. Zpívá hlavně v letu (ve výšce 100-150 m), ale také na stromech nebo na zemi.

Prostředí

Skřivan lesní je na životní prostředí velmi náročný: vyžaduje úhor obklopený stromy s půdou převážně bez vegetace a nejvýše v pahorkatině. Proto se s ním setkáváme ve střední Evropě jen místy na velkých holých pasekách, na hromadách velikých kamenolomů i na pláních a neúrodných svazích
pahorků.

Rozmnožování

Jeho hnízdo je téměř dokonale skryto pod nízkou vegetací a skřivani k němu přilétají jen tehdy, jsou-li přesvědčeni, že je nikdo nepozoruje. Skřivan lesní hnízdí v dubnu až v červnu, na vejcích sedí 13 až 15 dní. Mláďata hnízdo opouštějí zhruba po 10 dnech. Nedovedou v té době sice ještě létat, dovedou se ale mistrně ukrývat na zemi.

Potrava

Potrava je smíšená, její složení závisí na sezóně. Brzy zjara převažují zelené části rostlin, v létě drobní bezobratlí a na podzim semena. Potravu hledá skřivan lesní na zemi nebo na nízkých rostlinách, případně ve svrchní vrstvě půdy.

Skřivan lesníNázvy ve světě

Anglicky: Woodlark, Dánsky: Hedelærke, Finsky: Kangaskiuru, Francouzsky: Alouette lulu, Holandsky: Boomleeuwerik, Chorvatsky: Ševa krunica, Islandsky: Trjálævirki, Italsky: Tottavilla, Maďarsky: Erdei pacsirta, Německy: Heidelerche, Norsky: Trelerke, Polsky: Dzierlatka, Portugalsky: Cotovia-pequena, Rumunsky: Ciocârlia de pădure, Slovensky: Škovránik stromový, Španělsky: Totovía, Švédsky: Trädlärka

Foto: http://ichn.iec.cat

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.