Znaky
Skřivan lesní je podstatně menší než skřivan polní, dlouhý je asi 15 centimetrů. Má nezřetelnou chocholku. Jeho zpěv je tichý, velmi tklivý, zvláště když zazní v noci. Přes den poletuje sem a tam a kmitáním křídel připomíná let netopýra. Zpívá hlavně v letu (ve výšce 100-150 m), ale také na stromech nebo na zemi.
Prostředí
Skřivan lesní je na životní prostředí velmi náročný: vyžaduje úhor obklopený stromy s půdou převážně bez vegetace a nejvýše v pahorkatině. Proto se s ním setkáváme ve střední Evropě jen místy na velkých holých pasekách, na hromadách velikých kamenolomů i na pláních a neúrodných svazích
pahorků.
Rozmnožování
Jeho hnízdo je téměř dokonale skryto pod nízkou vegetací a skřivani k němu přilétají jen tehdy, jsou-li přesvědčeni, že je nikdo nepozoruje. Skřivan lesní hnízdí v dubnu až v červnu, na vejcích sedí 13 až 15 dní. Mláďata hnízdo opouštějí zhruba po 10 dnech. Nedovedou v té době sice ještě létat, dovedou se ale mistrně ukrývat na zemi.
Potrava
Potrava je smíšená, její složení závisí na sezóně. Brzy zjara převažují zelené části rostlin, v létě drobní bezobratlí a na podzim semena. Potravu hledá skřivan lesní na zemi nebo na nízkých rostlinách, případně ve svrchní vrstvě půdy.
Komentáře ke zvířeti