Skřivánek krátkoprstý

Calandrella brachydactyla

Výskyt: Evropa
Velikost: 14 cm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 14 dnů
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2975 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Skřivánek krátkoprstý je podstatně menší než skřivan polní, dlouhý 14 cm. Temeno má skořicově hnědé. Přední část hrudi je neskvrnitá, spodní strana těla světlá.

Prostředí

Úhory, pastviny, polopouště a písčité oblasti. Na podzim přilétá často ve velkých hejnech na sklizená obilná pole. Je nejhojnějším skřivanem jižní Evropy.

Rozmnožování

Stejně jako většina ostatních skřivanů vyluzuje skřivánek krátkoprstý jasnou a opravdu jemnou píseň v letu vysoko nad hnízdištěm. Za rozbřesku a za soumraku zpívá s oblibou i z vyvýšeného místa na zemi. Jeho hluboce miskovité hnízdo, často jen nedostatečně chráněné před sálajícími slunečními paprsky i před zvědavým pohledem, je při úpatí nějakého křoviska či trnité rostliny. Uvnitř je hnízdo měkce vystláno. Mláďata, jako všechna mláďata skřivanů, působí v prvních dnech díky dlouhému prachovému peří „plesnivě". Rodiče je krmí hmyzem, mladí opouštějí hnízdo ještě v době, kdy nedovedou létat. Mláďata, která opustila hnízdo, hopkají po zemi, zatímco staří ptáci cupitají.

Potrava

Mnohé druhy skřivanů, obyvatel stepí, se specializovaly na rozmanitou potravu: velkozobí louskají semena, dlouhozobí ryjí v zemi, jemnozobí, mezi něž patří i skřivánek krátkoprstý, se živí kromě drobných semen i hmyzem. Jako ptáci suchých krajů, postihovaných obdobími sucha, jsou skřivani výborní letci. Aby se vyhnuli nepříznivým suchým obdobím, jsou stále připraveni přeletět do příhodnějších končin. Přeměna stepi na ornou půdu, která v jižní Evropě tak rychle postupuje, dosud skřivánkovi krátkoprstému uškodila jen málo.

Skřivánek krátkoprstýNázvy ve světě

Anglicky: Greater Short-toed Lark, Francouzsky: Alouette calandrelle, Holandsky: Kortteenleeuwerik, Chorvatsky: Kratkoprsta ševa, Islandsky: Sandlævirki, Italsky: Calandrella, Maďarsky: Sziki pacsirta, Německy: Kurzzehenlerche

Foto: http://avesricardo.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.