Hýl obecný
Pyrrhula pyrrhula
Hýl obecný
Pyrrhula pyrrhula
Znaky
Staří ptáci mají horní část hlavy černou, mladí ne. Kostřec je bílý.
Prostředí
Lesy, parky, zahrady, v zimě bývá hýl obecný častým hostem na krmítku.
Rozmnožování
Už v únoru se mladí samečkové vymaňují z rodinných pout a začínají zpěvem lákat samičky. Po dlouhém podivném toku dochází nakonec k tvoření párů, kdy vzniká celoživotní svazek. Hnízdění začíná teprve v květnu. Hnízdo staví ptáci většinou 2 až 5 m vysoko na vnějších větvích smrku. Sameček krmí samičku, sedící na 5 či 6 vajíčkách, po dobu 12 až 14 dní. Mladí ptáci hnízdo opouštějí po 12 až 16 dnech. Hýlové vyvádějí jen jedno potomstvo v roce. Když mladí ptáci vyletí z hnízda, zůstává rodina pohromadě až do příštího toku, nebo se může několik rodin spojit do menšího hejnka.
Potrava
Semena stromů a bylin, bobule, hmyz a pavouci jen jako příloha. Mláďata krmí rodiče také předem rozměklými semeny. V zimě se živí pupeny.
Všeobecně
Hýlové, odchovávaní od malička člověkem, vidí ve svém chovateli příslušníka vlastního druhu a velice k němu přilnou. Christian Brehm, otec autora „Brehmova života zvířat", popsal tento případ: „Hýl dovede zazpívat píseň, kterou mu člověk předpískal tak čistě, flétnovitě a příjemně, jak si jen můžeme přát. Přitom mají tito ptáci tak milou a něžnou povahu, dělají tak krásné poklony a jiné půvabné pohyby, že si jich chovatelé právem cení. Mimoto zazpívají, kdykoli to od nich žádáme. Člověk k nim pak přistoupí, zavolá je jménem a klaní se, hýl obecný poklony opakuje a pak začne vyluzovat svou líbeznou písničku."
Dnes nám připadá smutné, vidíme-li ptáka, který může projevit veškerou svou něhu jen v několika málo minutách za celý den.
Názvy ve světě
Hýl obecný
Anglicky: Eurasian Bullfinch, Dánsky: Dompap, Francouzsky: Bouvreuil pivoine, Holandsky: Goudvink, Chorvatsky: Zimovka, Islandsky: Dómpápi, Italsky: Ciuffolotto, Maďarsky: Süvöltő, Německy: Gimpel
Mohlo by vás také zajímat
Plochoještěr obecný, Chameleon obecný, Satyr obecný, Bažant obecný, Rejsek obecný, Rorýs obecný, Drvopleň obecný, Tesařík obecný, Smrtník obecný, Chroust obecný
Foto: http://commons.wikimedia.org