Hýl obecný

Pyrrhula pyrrhula

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 17-19 cm
Hmotnost: 25 g
Počet vajec: 5-6 ks
Inkubační doba: 12-14 dnů
Potrava: Semena, bobule, hmyz
velikost písma:  A A A
07.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9191 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Staří ptáci mají horní část hlavy černou, mladí ne. Kostřec je bílý.

Prostředí

Lesy, parky, zahrady, v zimě bývá hýl obecný častým hostem na krmítku.

Rozmnožování

Už v únoru se mladí samečkové vymaňují z rodinných pout a začínají zpěvem lákat samičky. Po dlouhém podivném toku dochází nakonec k tvoření párů, kdy vzniká celoživotní svazek. Hnízdění začíná teprve v květnu. Hnízdo staví ptáci většinou 2 až 5 m vysoko na vnějších větvích smrku. Sameček krmí samičku, sedící na 5 či 6 vajíčkách, po dobu 12 až 14 dní. Mladí ptáci hnízdo opouštějí po 12 až 16 dnech. Hýlové vyvádějí jen jedno potomstvo v roce. Když mladí ptáci vyletí z hnízda, zůstává rodina pohromadě až do příštího toku, nebo se může několik rodin spojit do menšího hejnka.

Potrava

Semena stromů a bylin, bobule, hmyz a pavouci jen jako příloha. Mláďata krmí rodiče také předem rozměklými semeny. V zimě se živí pupeny.

Všeobecně

Hýlové, odchovávaní od malička člověkem, vidí ve svém chovateli příslušníka vlastního druhu a velice k němu přilnou. Christian Brehm, otec autora „Brehmova života zvířat", popsal tento případ: „Hýl dovede zazpívat píseň, kterou mu člověk předpískal tak čistě, flétnovitě a příjemně, jak si jen můžeme přát. Přitom mají tito ptáci tak milou a něžnou povahu, dělají tak krásné poklony a jiné půvabné pohyby, že si jich chovatelé právem cení. Mimoto zazpívají, kdykoli to od nich žádáme. Člověk k nim pak přistoupí, zavolá je jménem a klaní se, hýl obecný poklony opakuje a pak začne vyluzovat svou líbeznou písničku."

Dnes nám připadá smutné, vidíme-li ptáka, který může projevit veškerou svou něhu jen v několika málo minutách za celý den.

Hýl obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian Bullfinch, Dánsky: Dompap, Francouzsky: Bouvreuil pivoine, Holandsky: Goudvink, Chorvatsky: Zimovka, Islandsky: Dómpápi, Italsky: Ciuffolotto, Maďarsky: Süvöltő, Německy: Gimpel

Foto: http://commons.wikimedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.