Chaluha pomořanská

Stercorarius pomarinus

Výskyt: Severní pól
Délka těla: 50-55 cm
Hmotnost: 500-780 g
Počet vajec: 1-2 ks
Inkubační doba: 26-28 dnů
Průměr kroužku: 7 mm
Potrava: Lumíci
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2640 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Chaluha pomořanská je pták dlouhý 50 až 55 cm, s rozpětím kolem 135 cm. Prostřední prodloužená ocasní pera přesahují ostatní asi o 8 cm. Známe dvě barevná varianty: světlá varianta má horní stranu těla tmavě hnědou a spodní šedobílou, vzácnější tmavá varianta je až na světlá políčka na ručních letkách, jež mají všechny chaluhy, jednobarevně hnědá. Mladí ptáci jsou temně skvrnití a příčně pruhovaní a dlouhá střední pera přesahují zaokrouhlený ocas jen málo. V letu jsou ptáci rychlí jako šípy a létají jako akrobaté - jsou například schopni létat břichem vzhůru.

Prostředí

Pták dalekého severu rozšířený kolem severního pólu, který se nevyskytuje jen v oblasti vlivu Golfského proudu. Ptáci hnízdí hlavně v příbřežní mechové a lišejníkové tundře, ale i na sladkých jezerech. Místní stavy a množství závisí na výskytu lumíků.

Rozmnožování

Chaluha pomořanská hnízdí v červnu a v červenci jednotlivě nebo v malých řídkých koloniích. Mají dvě, zřídka i jedno vejce dlouhé 62 mm, na nichž sedí oba rodiče hned po nakladení prvního vejce. Mláďata se klubou v červenci. Rodiče nebrání hnízdo jako ostatní chaluhy, spíš se pokoušejí nepřítele odlákat. V letech chudých na lumíky mnozí ptáci vůbec nehnízdí.

Potrava

V období hnízdění hlavně lumíci, které ptáci polykají vcelku. Jinak využívají chaluhy pomořanské všechny zdroje potravy chudého prostředí, jak jsme popsali u jiných druhů chaluh. Jako odstraňovači mrtvol a bedliví lovci plní v severském přírodním společenstvu důležitou roli.

Chaluha pomořanskáNázvy ve světě

Anglicky: Long-tailed Skua, Dánsky: Lille Kjove, Finsky: Tunturikihu, Francouzsky: Labbe à longue queue, Holandsky: Kleinste jager, Chorvatsky: Dugorepi pomornik, Islandsky: Fjallkjói, Italsky: Labbo codalunga, Maďarsky: Nyílfarkú halfarkas, Německy: Falkenraubmöwe

Foto: http://www.vogelwarte.ch

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.