Mops

Pug

Oficiální zkratka v ČR: MOP
Výška v kohoutku: 25-28 cm
Hmotnost: 6,3-8,1 kg
Délka života: 13-15 let
FCI: IX. - Společenská plemena a toy
Číslo standartu: 253
Využití: společník
velikost písma:  A A A
01.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6064 zobrazení     0 komentářů

Mops pochází pravděpodobně z Dálného východu. Je to již po několik staletí oblíbený doprovodný pes evropské šlechty. Teprve později se stal také miláčkem zámožných měšťanů. V současné době je to originální módní pes.

Mops je v dnešní době nejčastěji využíván jako společenský pes.

Mops má radostný charakter, vždy je tento pes dobře naladěný a nikdy nebývá opravdu agresivní; má silné ego, je velmi sebejistý a není ochotný se podřizovat.

Jeho zdeformovaný obličej s vykulenýma očima stimuluje pečovatelský pud majitelů, kteří se snaží jeho vzhled esteticky upravit a zněžnit. Je pro něj příznačné, že se přizpůsobuje všem životním podmínkám, aniž by se přitom vzdával své nezávislosti. Musíme se smířit s tím, že tento roztomilý psík je poměrně houževnatý a také dost tvrdohlavý a poslouchat na slovo nebude ani po laskavé a důsledné výchově od jeho pána. Extrémně krátce šlechtěný nos a deformace lebky mají za následek dýchací potíže u tohoto plemene, také způsobují chroptění a dokonce chrápání. Mops špatně snáší vyšší okolní teploty. Není proto vhodným psem pro kynologické sportovní aktivity. Kožní záhyby v obličejové části hlavy a oči vyžadují po chovateli tohoto psa velkou péči. Toto plemeno poměrně silně líná.

MopsNázvy ve světě

Anglicky: Pug

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.