Identifikace
Plch lesní dosahuje délky těla 77-112,5 milimetrů, ocas má dlouhý 60-91 milimetrů, zadní tlapka je od 18 do 23 milimetrů, ucho má velké 13-15 milimetrů. Hmotnost u dospělého jedince kolísá od 17 do 32 gramů. Celkově je šedohnědý se světlým břichem. Hlavu má plch lesní s výraznou tmavou kresbou, ocas je huňatý.
Rozšíření
Výskyt zasahuje z východu až do jižního Polska, České republiky, Slovenska, východních Alp (Německo, Rakousko) a Maďarska. V Česku se s ním setkáme pouze v moravských horách a vrchovinách (Moravskoslezské Beskydy, Hostýnsko-vsetínská hornatina). Plch lesní je vzácný.
Způsob života
Plch lesní je spíše horský druh osidlující lesy s bohatým podrostem (až do 2300 m). Můžeme ho zastihnout i v zahradách a parcích. Je to typický noční tvor. Staví si kulovité hnízdo, které mívá v průměru 25-30 centimetrů. Zimu přespává v podzemních dutinách, kořenech stromů ve hloubce 30-60 centimetrů. Samice je březí 25-28 dnů a po této době přivádí na svět 3 až 5 mláďat (1x za sezónu). Mláďata jsou kojena zhruba 4 týdny, oči se jim otevírají po 16-18 dnech. Plch lesní je všežravý, živí se semeny a plody lesních dřevin, na jaře také zelenými výhonky, listy a trávou. 80% jídelníčku však tvoří potrava živočišná, hmyz, jeho larvy a další bezobratlí.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel