Identifikace
Tato drobná šelma dosahuje délky těla 21,5-29 centimetrů, ocas má dlouhá 8-11,5 centimetrů, zadní tlapka je 3,7-5,5 centimetrů, ucho je velké 1,4-2,3 centimetrů, hmotnost dospělé lasice bývá v rozmezí 150- 350 gramů. Rozhraní mezi hnědým hřbetem a bílým břichem je rovné (u kolčavy zvlněné) a ocas má vždy, tzn. i v zimním bílém šatu, černou špičku.
Rozšíření
Hranostaj je nejen typickým obyvatelem tundry, ale i lesů mírného pásma v Asii, Evropě a Severní Americe. V oblasti kolem Středozemími moře se nevyskytuje. Už jak jsem se zmínila výše, nachází se v lesích, v křovinatých porostech, na loukách, polích, ale i v horských oblastech (do výšky až 2 000 m n. m.) a bažinách.
Způsob života
Lasice hranostaj obývá otevřenou krajinu, často v blízkosti řek a rybníků. Nevyhýbá se ani remízkům, zahradám, okrajům lidských sídlišť a lesům. Skrývá se v norách hlodavců, loví nejčastěji večer a v noci, při pozorování panáčkuje. Na podzim se stahuje ke stohům, kde loví hlodavce. Mláďata má jednou do roka, přičemž doba březosti (stejně jako u dalších lasicovitých) může být až 12 měsíců. Jedná se o tzv. utajenou březost, kdy oplozená vajíčka zůstávají v klidu až do doby příznivějších podmínek. Samotný vývoj plodu trvá asi 1-2 měsíce. K páření může docházet od května do srpna. Doupě si zřizuje v dutině stromu, ve skalní rozsedlině a nepohrdne ani opuštěným doupětem jiného zvířete.
Lasice hranostaj loví každou kořist přiměřené velikosti, na kterou ve svém teritoriu narazí: malé savce (myši, krysy, mláďata zajíců, divoké králíky) a žáby. Naskytne-li se mu příležitost, neváhá ulovit ani ptáka. Když je o běžnou kořist nouze, žere hranostaj i žížaly, velký hmyz a jiné bezobratlé.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Díky!
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel