Jak druhové jméno napovídá, vakomyš má mrkvovitě ztluštělý ocas, v němž se ukládá tuk, když má dostatek potravy. Celkově je vakomyš tučnoocasá šedohnědá a má červené skvrny za ušima a šedobílé břicho. Žije na souši a dává přednost skalnatému podloží s trsy trav a křovinami. Někdy se najde i ve velkých termitištích. Většinou je tento druh čilý v noci, ale ráno se ráda sluní na nízkých skalách. Rychle se vrhá na kořist a zabíjí ji účinným kousnutím, přičemž si ji přidržuje předními tlapkami. Za chladného počasí se vakomyši navzájem zahřívají, v krajním případě upadají do strnulosti (torporu).
Vakomyš tučnoocasá má tělo dlouhé 9,5-10,5 centimetru, ocas je dlouhý 7,5-8,5 centimetru, hmotnost dospělého zvířete kolísá od 20 do 45 gramů.
Vakomyš tučnoocasá obývá ve volné přírodě západní a střední Austrálii; skalnaté vrchy, stepi a také pouště.
Tento druh patří do čeledi kunovcovití (Dasyuridae) je početná čeleď hmyzožravých a masožravých vačnatců velikosti myši až psa. Přes šedesát druhů pochází z Austrálie a Nové Guinei. Do této čeledi patří třeba známý ďábel medvědovitý, který je v současnosti největším dravým vačnatcem. Většinou jsou to dravci nebo hmyzožravci, v přírodě plní stejnou funkci jako šelmy. K tomu mají přizpůsobený i chrup podobný chrupu šelem.
Komentáře ke zvířeti