Rejskovec pancéřový

Scutisorex somereni

Výskyt: Afrika
Velikost: 10-15 cm bez ocasu
Hmotnost: 40 g
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2305 zobrazení     0 komentářů

Tento jediný druh svého rodu je znám také jako rejskovec krátkoocasý. Rejskovec pancéřový se vyznačuje šedivou srstí a typicky ohnutým, neobyčejně silným hřbetem. Je to proto, že jeho žebra přesahují jako příruby nebo trny nejen po stranách, jako u jiných savců, ale také nahoře i dole. Lidé vyprávějí, že tento rejsek vždycky uniká nezraněn. Je čilý ve dne, stejně jako v noci.

Rejskovec pancéřový dosahuje délky těla 10-15 centimetrů, ocas začíná na 6,5 a končí na 9,5 centimetrech, hmotnost zvířete se pohybuje kolem 40 gramů.

Rejskovec pancéřový obývá ve volné přírodě střední a východní Afriku; objevuje se v tropických pralesích.

Domorodci mu přisuzují nadpřirozené vlastnosti. Rejskovec pancéřový patří do čeledi rejskovití (Soricidae) je čeleď řádu hmyzožravci, zahrnující okolo 310 druhů, vyskytujících se na všech kontinentech kromě Austrálie a Jižní Ameriky. Obecně se tito drobní hlodavci, z nichž bělozubka nejmenší s hmotností jen 2 gramy je považována za nejmenšího savce, orientují hlavně pomocí čichu a sluchu. Aktivní jsou především v noci a úkryty si vyhledávají pod zemí. Jejich potravou jsou hlavně drobní bezobratlí, občas se vyskytuje kanibalismus. Řada druhů je chráněna zákonem

Rejskovec pancéřovýNázvy ve světě

Anglicky: Armored Shrew

Foto: http://goodnewsanimal.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.