Víkonos egyptský

Rhinopoma hardwickii

Výskyt: Severní a východní Afrika
Velikost: 5,5-7 cm
Hmotnost: 5-10 g
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2122 zobrazení     0 komentářů

Víkonos egyptský je představitelem jednoho ze čtyř druhů čeledi víkonosovitých, jimž se také říká dlouhoocasí netopýři, protože mají dlouhý, tenký, téměř myší ocas, který muže být stejně dlouhý jako hlava i tělo dohromady. Víkonos egyptský obývá suché, otevřené oblasti, takže je schopen přežít mnohem sušší podmínky než jiní netopýři. Když má dostatek potravy, vytvoří si zásoby tuku na dlouhé období sucha, které tráví téměř bez pohybu.

Víkonos egyptský dosahuje délky těla 5,5-7 centimetrů, předloktí tohoto druhu dosahuje kolem 6 centimetrů, hmotnost pak kolísá mezi 5-10 gramy.

Víkonos egyptský obývá ve volné přírodě severní a východní Afriku, jihozápadní Asii; pouště a tropické lesy a také porostlé otevřené oblasti.

Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna, kterou vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi nevidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.
 

Víkonos egyptskýNázvy ve světě

Anglicky: Lesser Mouse-tailed Bat

Foto: http://geres-asso.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.