Upír obecný

Desmodus rotundus

Výskyt: Střední a Jižní Amerika
Velikost: 7-9,5 cm
Hmotnost: 15-50 g
Délka života: Až 20 let
Potrava: Krev teplokrevných živočichů
velikost písma:  A A A
10.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     15830 zobrazení     3 komentáře

Upír obecný je všem nápadný špičatými, jako žiletka ostrými špičáky a horními řezáky. Za soumraku tento hbitý letec pátrá po teplokrevné oběti - hledá ptáky, domácí zvířata nebo i lidi. Přileze po zemi, odhrne srst nebo peří a nařízne pokožku oběti, aniž by ji vyrušil, a olizuje vytékající krev; pozře až 25 mililitrů krve během 30 minut.

Upír obecný dosahuje délky těla 7-9,5 centimetrů, předloktí tohoto druhu pak měří 5,3 centimetru. Hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje mezi 15-50 gramy.

Ve volné přírodě obývá upír obecný Mexiko, ale také Střední a Jižní Ameriku, zde se objevuje v pralesích; řidších porostech a navštěvuje i lidská sídla. Upíři jsou velmi sociální a kontaktní zvířata. Přes den se ukrývají na tmavých místech, v jeskyních, v dutinách stromů i v budovách, často ve velkých koloniích, někdy společně s dalšími druhy netopýrů. Vylétávají, teprve když je úplná tma, a hledají hostitele. Létají pomalu a nízko nad zemí.

Upír obecný je velice společenský druh, odpočívá ve skupinách a často se podílí o krev vyvrhováním. Upíři svým sáním zraňují dobytek a vyčerpávají ho ztrátou krve. Dobytek se také upírů leká a jejich přítomnost je stresuje. Ztráty na dobytku způsobené upíry jsou odhadovány až na 100 miliónů dolarů ročně.

Zastupuje podčeleď upírů.
 

Upír obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Vampire Bat, Francouzsky: Vampire commun, Holandsky: Gewone vampier, Německy: Gewöhnliche Vampir-Fledermaus, Polsky: Wampir zwyczajny, Rumunsky: Vampirul comun, Rusky: Обыкновенный вампир, Slovensky: Upír červený, Španělsky: Vampiro común

Foto: http://www.dkimages.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.06.2017, 21:03
mě se zdá ten upír obecný hodně roztomilí a když jsem na něj dělala projekt tak se mi tyto informace hodili
27.09.2016, 14:10
Dobrý den,nemohu se nikde dočíst jak se upír a kalon rozmnožují?
21.09.2015, 14:13
Děkuji moc,dělám prezentaci do školy a moc mi to pomohlo ='D