Nápadný černý obličej mezi světlou bohatou srstí na hlavě, černé končetiny a šedě či hnědě zbarvené tělo jsou typické pro tuto opici, ztotožňovanou s polobohem Hanumanem z hinduistických bájí a chráněnou. Hulman posvátný má dlouhé končetiny a ocas, který nosí zatočený. Vnitřní uspořádání tlupy je proměnlivé, od mírumilovných skupin s mnoha samci až po rodiny s jediným samcem, který napadá soupeře. Dorozumívají se hlasitým vytím. Je to přizpůsobivý druh, tlupy žijí i v okolí vesnic, kde plundrují sady, sbírají odpadky a „milodary“ od místních obyvatel.
Hulman posvátný dorůstá v dospělosti délky těla 51-78 centimetrů, ocasu 69-102 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 5,4-23,6 kilogramu.
Ve volné přírodě obývá hulman posvátný Pákistán, Indii, Bhútán, Nepál a Srí Lanku; objevuje se v těchto zemích všude kromě deštných pralesů.
Na indickém subkontinentu žije řada příbuzných hulmanů a langurů, od velkých himálajských druhů, jako je langur duk (Pygathrix nemaeus), až po maličkého hulmana zlatého ze Srí Lanky, který je zhruba poloviční.
Samice bývá březí okolo 6 měsíců, poměrně často se rodí i dvojčata. Narozené mládě mívá hmotnost 0,8 až 1,2 kg a samice ho kojí asi 10 až 12 měsíců a dalších 6 až 8 měsíců opatruje. V té době nepřichází do říje. Mnohdy o mládě pečují i jiné samice, které momentálně potomky nemají. Pohlavní dospělost dosahují samci hulmana posvátného asi ve 4 až 5 létech, samice ve 3 až 4 létech. V přírodě se dožívají průměrně 20, v zajetí 25 let.
Komentáře ke zvířeti