Klokanomyš spinifexová

Notomys alexis

Výskyt: Austrálie
Velikost: 9-18 cm bez ocasu
Hmotnost: 25-55 g
Potrava: Semena, bobule
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2424 zobrazení     0 komentářů

Klokanomyš spinifexová má půvabný místní název dargawarra. Tento druh žije v pouštích porostlých trsnatou pichlavou trávou zvanou spinifex. Veškerou vodu získává z potravy, takže nikdy nepije. Dehydrataci čelí ještě jinými způsoby: má vysoce koncentrovanou moč, den tráví v hlubokých podzemních norách, spí ve skupinách, takže se v doupěti zvyšuje úroveň vlhkosti vzduchu a na pastvu vychází jen v noci. Je velmi družná, a proto tento druh žije ve skupinkách okolo deseti členů obojího pohlaví. Jsou však potravou většiny středně velkých predátorů v jejich oblasti. Unikají tak, že skáčou rychle v různých směrech.

Klokanomyš spinifexová dorůstá délky těla v rozmezí 9-18 centimetrů, délka ocasu je potom 12,5-23 centimetrů, hmotnost značně kolísá mezi 25-55 gramy.

Klokanomyš spinifexová obývá západní a střední Austrálii; konkrétně navštěvuje písečné duny, travnaté plochy, vřesoviště a lesy.

Klokanomyš spinifexová je nejrozšířenější druh ze všech klokanomyší na světě, které obývají australské pustiny s převážně písečnou půdou.

Náleží do čeledi myšovití (Muridae). Je to velká čeleď hlodavců menší velikosti rozšířených po celém světě. Tvoří hlavní část podřádu myšovců, kam kromě myšovitých patří i tarbíkovití (Dipodidae), pytlonošovití (Geomyidae) a plchovití (Myoxidae). Obvykle jde o všežravce, méně častěji pak o výlučné býložravce. U většiny z nich ale převažuje rostlinná potrava.
 

Klokanomyš spinifexováNázvy ve světě

Anglicky: Spinifex Hopping Mouse, Holandsky: Australische springmuis

Foto: http://www.ausemade.com.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.