Hutia-konga

Capromys pilorides

Výskyt: Kubánské ostrovy
Velikost: 55-60 cm bez ocasu
Hmotnost: 4-7 kg
Březost: 110-140 dnů
Počet mláďat: 2 ks
Délka života: Až 11 let
Potrava: Listy, pupeny, květy
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2777 zobrazení     0 komentářů

Hutia-konga je noční zvíře, má velkou hlavu, tupý čenich, zavalité tělo a krátké nohy. Silný, zužující se ocas a ostré zakřivené drápy jí pomáhají v pohybu ve větvích, když v lesích pátrá po potravě.

Hutia-konga dosahuje délky těla 55-60 centimetrů, ocasu 15-26 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí mezi 4-7 kilogramy.

Hutia-konga je endemitem Kubánských ostrovů, žije na hlavním ostrově a několika dalších blízkých ostrovech (Isla de la Juventud, Archipiélago de Sabana aj.) Severní populace se stahuje do mokřadů a mangrovových porostů, kde žije převážně ve větvích stromů. Jinde žijí hutie převážně na zemi a obývají širokou škálu biotopů, mlžné lesy kubánských hor, opadavé lesy i polopouštní oblasti při pobřeží.

V důsledku kácení lesů a lovu pro chutné maso početní stavy hutie stromové klesají. Na rozdíl od ostatních druhů hutií však není ohrožena vyhynutím, její populace je ohrožena jen na východě ostrova, jinde jsou stále dostatečně hojné na to, aby byly považovány za škůdce.

Páří se celoročně, samice je březí 110-140 dní a rodí nejčastěji dvě mláďata, která jsou dobře vyvinutá a brzy po narození dovedou běhat a začínají šplhat. Přesto jsou však odstavena až v 5 měsících věku. Mladé hutie pohlavně dospívají v deseti měsících, v zajetí se pak mohou dožít až 11 let.
 

Hutia-kongaNázvy ve světě

Anglicky: Desmarest's Hutia, Maďarsky: Kubai fakúszó patkány, Německy: Kuba-Baumratte, Rumunsky: Hutia cubaneză

Foto: http://www.thelastsurvivors.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.