Hyena žíhaná

Hyaena hyaena

Výskyt: Afrika
Délka: 1-1,2 m
Hmotnost: 25-55 kg
Březost: 90 dnů
Počet mláďat: 3-5 ks
Délka života: Až 20 let
Potrava: Ovce, kozy, drůbež i zelenina a ovoce
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4118 zobrazení     2 komentáře

Tato středně velká, psa připomínající šelma je šedá až světle hnědá s tmavými nebo černými skvrnami a pruhy na krku a s pěti nebo šesti kolmými pruhy na bocích. Hyena žíhaná má mohutně vyvinuté plece a tělo se lehce svažuje dozadu. Hříva je hlavně na krku a táhne se po hřbetě až k huňatému černobílému ocasu. Naježí se, když se zvíře cítí ohroženo. Hyena žíhaná se ráda zmocňuje kořisti jiných šelem. Mohutnými stoličkami a silnými čelistmi dokáže rozdrtit i největší kosti. Loví i sama - psy, ovce, kozy a drůbež a jídelníček doplňuje bezobratlými, zeleninou a ovocem.

Hyena žíhaná žije v rodinných klanech, toulá se většinou samotářsky.

Délka těla se pohybuje od 1 do 1,2 metru, délka ocasu 26-47 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 25-55 kilogramů.

Hyena žíhaná obývá severní a západní Afriku až po Somálsko a zasahuje do Asie až po Indii; konkrétně obývá otevřené plochy nebo řídké savanové lesy, pouštím, horám a hustým lesům se vyhýbá.

Období rozmnožování spadá do období pozdimu a zimy. Od listopadu do února samci vyhledávají samice a páří se s nimi. Po březosti, která trvá 90 dní, vrhá samice 3-5 mláďat, která se, na rozdíl od mláďat hyeny skvrnité, rodí slepá. Mláďata jsou porostlá jemnou, stříbřitou srstí s naznačenými pruhy a hřívou. První týdny života tráví v podzemní noře. Mláďata hyeny žíhané lze velmi snadno ochočit. Hyena žíhaná se může dožít až 20 let.
 

Hyena žíhanáNázvy ve světě

Anglicky: Striped Hyena, Francouzsky: Hyène Rayée, Holandsky: Gestreepte hyena, Italsky: Iena striata, Maďarsky: Csíkos hiéna, Německy: Streifenhyäne

Foto: http://www.biodiversity-georgia.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.04.2016, 07:28
Hello.I very interesred.Whats is your minimum price?

email.dzilda11@gmail.com
19.04.2016, 07:27
Hello.I very interesred.Whats is your minimum price?