Mangusta žíhaná

Mangusta žíhaná

Mungos mungo

Výskyt: Afrika, Asie
Délka: 30-45 cm
Hmotnost: 1-1,5 kg
Počet mláďat: 2-6 ks
Potrava: Hmyz, vejce
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4480 zobrazení     1 komentář

Tato roztomilá čiperná mangusta má statné šedohnědé tělo s výraznými tmavými pruhy napříč hřbetem. Populace žijící ve vlhkém prostředí jsou tmavší než zvířata ze suchých krajů. Žijí ve skupinách po patnácti až čtyřiceti, většinou ve velkých dutinách v termitištích. Jednotlivci vydávají cvrčivé a švitořivé zvuky, jimiž se dorozumívají, když slídí po potravě, hlavně po hmyzu. Vedou denní život, přenocují v norách. Mangusta žíhaná se živí také vejci, která roztloukají o kameny, nepohrdnou ani ještěrkami a hady, dokonce ani kobrou.

Délka těla kolísá mezi 30-45 centimetrů, délka ocasu 20-30 centimetrů, hmotnost kolísá od 1 do 2,5 kilogramu.

Mangusta žíhaná obývá východní a střední Afriku na jih od Sahary, zasahuje až do Gambie a Jižní Afriky; obývá savany a lesy.

Mangusty náleží do čeledi promykovití (Herpestidae) - jsou drobné, velmi rychlé šelmy, které žijí v tropických oblastech Afriky, jižní Asie a ve středomořské oblasti Evropy. Jsou příbuzné cibetkovitým a kočkovitým šelmám, ale i hyenám.

Po zhruba dvou měsíců březosti rodí samice 2 až 6 mláďat, které může kojit hned několik samic ve skupině. Ostatní dospělci si s mláďaty také rádi hrají.

Mangustu žíhanou chovají v Zoologické zahradě Plzeň, Zlín, Jihlava, Ústí nad Labem a Olomouc.
 

Mangusta žíhanáNázvy ve světě

Anglicky: Banded Mongoose, Německy: Zebramanguste, Polsky: Mangusta pręgowana, Rumunsky: Mangusta vărgată, Slovensky: Mangusta pásavá, Swahilsky: Nkuchiro

Foto: http://www.nigeldennis.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.04.2015, 07:50
Krásné zviratko.Bylo by hezke kdybych ho mohla mit doma.