Tato roztomilá čiperná mangusta má statné šedohnědé tělo s výraznými tmavými pruhy napříč hřbetem. Populace žijící ve vlhkém prostředí jsou tmavší než zvířata ze suchých krajů. Žijí ve skupinách po patnácti až čtyřiceti, většinou ve velkých dutinách v termitištích. Jednotlivci vydávají cvrčivé a švitořivé zvuky, jimiž se dorozumívají, když slídí po potravě, hlavně po hmyzu. Vedou denní život, přenocují v norách. Mangusta žíhaná se živí také vejci, která roztloukají o kameny, nepohrdnou ani ještěrkami a hady, dokonce ani kobrou.
Délka těla kolísá mezi 30-45 centimetrů, délka ocasu 20-30 centimetrů, hmotnost kolísá od 1 do 2,5 kilogramu.
Mangusta žíhaná obývá východní a střední Afriku na jih od Sahary, zasahuje až do Gambie a Jižní Afriky; obývá savany a lesy.
Mangusty náleží do čeledi promykovití (Herpestidae) - jsou drobné, velmi rychlé šelmy, které žijí v tropických oblastech Afriky, jižní Asie a ve středomořské oblasti Evropy. Jsou příbuzné cibetkovitým a kočkovitým šelmám, ale i hyenám.
Po zhruba dvou měsíců březosti rodí samice 2 až 6 mláďat, které může kojit hned několik samic ve skupině. Ostatní dospělci si s mláďaty také rádi hrají.
Mangustu žíhanou chovají v Zoologické zahradě Plzeň, Zlín, Jihlava, Ústí nad Labem a Olomouc.
Komentáře ke zvířeti