Prase pralesní

Hylochoerus meinertzhageni

Výskyt: Západní, střední a východní Afrika
Délka těla: 1,3-2,1 m
Hmotnost: 130-275 kg
Březost: 149-154 dnů
Počet mláďat: 2-11 ks
Délka života: 12 let
Potrava: Tráva, keře
velikost písma:  A A A
10.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4259 zobrazení     0 komentářů

Prase pralesní je největší z afrických prasat má na masivní hlavě dva velké bradavicovité výrůstky pod očima a kly, které vyrůstají horizontálně z každé čelisti a stáčejí se vzhůru. Černošedou kůži pokrývají hrubé černé chlupy, s přibývajícím věkem řídnoucí. Světle zbarvená selátka postupně tmavnou do dospělosti. Na rozdíl od jiných prasat nevyrývají potravu z půdy, ale pasou se na travinách a okusují keře i polní plodiny.

Tento skrytě žijící druh byl popsán teprve v roce 1904.

Délky těla dosahuje prase pralesní 1,3-2,1 metru, délky ocasu 30—45 centimetrů, hmotnost kolísá v rozmezí 130-275 kilogramů.

Prase pralesní obývá západní, střední a východní Afriku; konkrétně navštěvuje podhorské oblasti, bambusové houštiny, bažinaté lesy a savana.

Zabřezlé prasnice odchází do ústraní budovat hnízdo, kde později porodí mladé. Hnízda mají průměr okolo 4 metrů a výšku 1,5 metru. Jsou postavena především z bambusu. Březost trvá 149-154 dní. Mezi lednem a únorem nebo červencem a srpnem se narodí 2 - 4, někdy až 11 selátek světle hnědého zbarvení. Týden po porodu se matka s potomstvem vrací zpět ke své skupině. O podsvinčata se starají všechny bachyně. Od mléka jsou mláďata odstaveny mezi osmým a desátým týdnem. V nebezpečí se mláďata krčí k zemi, zatím co jsou obstupovány ostatními členy skupiny. Samice dosahují pohlavní zralosti již prvním rokem, samci až mezi třetím a čtvrtým rokem života. Prasata pralesní se dožívají jen 12 let.
 

Prase pralesníNázvy ve světě

Anglicky: Giant Forest Hog, Slovensky: Diviak pralesný

Foto: http://www.safari-wangu.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.