Jak divoký

Bos mutus

Výskyt: Tibet, Čína
Délka těla: 3,2-3,5 cm
Hmotnost: 600-800 kg
Březost: 258 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Tráva
velikost písma:  A A A
06.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12675 zobrazení     0 komentářů

Jak divoký je mohutný černohnědý tur s dlouhou huňatou srstí, která na bocích dosahuje až na zem, žije vysoko v horách až do 6 000 metrů nad mořem. Nejméně před 3 000 lety byl ochočen a asijští horalé ho chovají pro vlnu, maso, mléko, kůže, ale hlavně jako soumara a někdy i jízdní zvíře. Divoký jak je veliký a dnes již velmi vzácný. Jak divoký obývá pusté, studené stepi a spásá traviny, byliny a lišejníky a podzemní hlízy Potravu si vyhrabává ze sněhu nebo ledu, denně potřebuje pít nebo požírá sníh. Samice s mláďaty vytvářejí stáda, v minulosti až tisícihlavá, samci žijí samotářsky nebo ve skupinkách do deseti kusů. V době říje, tedy v září, samci mezi sebou bojují a připojují se k samicím. Telata se rodí během roku a zůstávají se samicí nejméně další rok, takže jedna kráva mívá tele za dva roky. Nepřítelem jaků jsou smečky vlků, před nimiž jaci utíkají se zdviženými ocasy.

Jak divoký dosahuje délky těla 3,2-3,5 metru, délka ocasu je 75-85 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 600-800 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Tibet a Čína (Kukunor čili Quinghai Hu); kde jak divoký obývá pusté stepi a horské pastviny až do 6 000 metrů nad mořem.

Zdomácnělý potomek jaka je pro život ve velehorách nepostradatelný. Poskytuje mléko, vlnu, maso, kůže, ale hlavně je to nenahraditelný soumar vynikající silou, vytrvalostí a skromností.

Jak divokýNázvy ve světě

Anglicky: Yak, Německy: Yak

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.