Skálolez

Oreotragus oreotragus

Výskyt: Afrika
Délka těla: 0,7-1,2 m
Hmotnost: 8-18 kg
Březost: 214 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Spásá křoviny, výhonky, plody
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1608 zobrazení     0 komentářů

Tato malá antilopa s krátkou hlavou, olivově žlutou kropenatou srstí a drobnými spárky dokáže obdivuhodně skákat v neschůdném skalnatém terénu. Jméno má tedy skutečně trefné. Hustá srst má duté chlupy, což je jedinečný případ mezi africkými tury, ale antilopu výborně chrání před odřeninami. Skálolez mívá jedno nebo dvě mláďata, žije v párech a spásá stálezelené křoviny, výhonky a různé plody. Loví ho levharti, hyeny skvrnité, orli korunkatí, šakalové i paviáni. Samečkové se brání trkáním rohy, kdežto samice, které rohy nemají, koušou.

Skálolez dorůstá délky těla od 70 centimetrů do 1,2 metru, ocasu 5-13 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 8-18 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je východní a jižní Afrika, severní Nigérie; obývá tam strmé horské terény, většinou se jedná o rokle u velkých řek.

Období páření u skálezů trvá od září do ledna, kdy vytvářejí trvalé páry. Samice rodí asi po 214 dnech jediné mládě a za rok může mít i dva vrhy. Jsou aktivní hlavně na večer, za měsíčních nocí a brzy ráno, jinak se schovávají mezi keři pryšců a v husté trávě kolem skalních útesů. Skálolezi jsou velice plaší a pokud jen na malou vzdálenost zhlédnou nepřítele, ihned mizí vysokými a dlouhými skoky mezi skalními útesy, kde se dají jen stěží nalézt. Dá se tedy říci, že ten, kdo může skálolezy delší dobu pozorovat jen na dálku, má velké štěstí.
 

SkálolezNázvy ve světě

Anglicky: Klipspringer, Francouzsky: Oréotrague, Holandsky: Klipspringer, Italsky: Saltarupi, Maďarsky: Szassza, Německy: Klippspringer

Foto: http://www.bopmyspace.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.