Antilopa skákavá

Antidorcas marsupialis

Výskyt: Jižní Afrika
Délka těla: 1,4 m
Hmotnost: 25-48 kg
Březost: 6 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Listy keřů a tráva
velikost písma:  A A A
30.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4349 zobrazení     0 komentářů

Antilopa skákavá je mnohem známější pod starým názvem springbok. Je skořicově hnědá s bílou spodinou a na bocích má tmavší červenohnědý vodorovný pruh, dosahující od lokte ke kyčli. Na zadní části hřbetu má antilopa skákavá hřeben tuhých bílých chlupů, v klidu ukrytý v záhybu kůže, sahajícímu až ke kořeni ocasu. Když je zvíře vyplašeno, vyskakuje na napjatých nohou až do výše dva metry, hrbí hřbet a vztyčuje bílé chlupy, čímž jednak zmate útočníka a jednak varuje ostatní členy stáda. Zvířata obou pohlaví mají krátké, vroubkované černé rohy. Antilopa skákavá dostala české i anglické jméno podle typických skoků. Je to velmi společenské zvíře, žijící v době sucha ve stohlavých stádech i početnějších. Ve stádě jsou samice s mláďaty a přidružení, v době dešťů se stáda spojují a společně putují za čerstvou pastvou. Tato stáda mohou čítat až 1 500 kusů, dříve jich bývaly miliony.

Springbok dosahuje v dospělosti délky těla kolem 1,4 metru, ocasu 15-30 centimetrů, hmotnost se pak pohybuje v rozmezí 25-48 kilogramů.

Antilopa skákavá se ve volné přírodě vyskytuje v jižní Africe; obývá otevřenou suchou savanu a také travnaté plochy.

Tyto antilopy byly dříve hromadně zabíjeny, protože poškozovaly zemědělské plodiny, dnes se loví pro jeho kůži.
 

Antilopa skákaváNázvy ve světě

Anglicky: Springbok, Francouzsky: Springbok, Německy: Springbock, Polsky: Sypringbok, Rumunsky: Antilopa săritoare, Slovensky: Antilopa skákavá

Foto: http://www.allaboutexotics.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.