Atraktivní samec antilopy jelení má sytě kávově hnědou až černou hlavu, hřbet, boky a část nohou. Dominantní samci bývají černí. Samice jsou žlutavě plavé na hřbetě a na hlavě, obě pohlaví mají bílé kruhy kolem očí, ovčí mulec, ostře ohraničenou bílou spodinu a krátký ocas. Dlouhé, spirálovitě stočené rohy s pěti závity mají jenom samci. Dominantní samec žije s harémem samic a jejich potomky, ve skupinách o pěti až padesáti kusech. Dominance se projevuje především předváděním rohů a hrozivých postojů. Když jsou vyplašeny, samice vyskakují vysoko do vzduchu, a pak celé stádo mizí typickými skoky. Antilopa jelení se pase výhradně na trávě, v obydlených krajích na pěstovaných obilninách.
Antilopa jelení dorůstá v dospělosti délky těla 1,2-1,5 metru, délka ocasu 15-18 centimetrů, hmotnost kolísá od 32 až do 50 kilogramů.
Ve volné přírodě obývá antilopa jelení východní Pákistán, Indii a Nepál; konkrétně otevřené planiny a trnité lesy.
Antilopa jelení je ohrožena lovem pro maso i trofeje a ještě více ztrátou životního prostředí. Například v Nepálu již byla téměř vyhubena, v některých oblastech je chráněna místními komunitami. Antilopa jelení je chována v zajetí a byla vysazena v USA, Argentině a v Austrálii.
Komentáře ke zvířeti