Střevle potoční

Phoxinus phoxinus

Výskyt: Potoky
Délka těla: 6-14 cm
Počet vajec: 500-3000 ks
Potrava: Hmyz a jeho larvy
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3053 zobrazení     0 komentářů

Střevle potoční žije v prudce tekoucích potocích, i v horských oblastech. Dorůstá v dospělosti délky 6 až 14 centimetrů délky. Od května do června, kdy se tře, vás upoutá nápadné pestré zbarvení samečků.

V České republice se střevle potoční vyskytuje na velké části našeho území v čistých vodách od pstruhových potoků, kde je nejhojnější, až po velké čisté řeky (vzácně se objeví i v pražské Vltavě). Může obývat i stojaté vody. Její hojný výskyt je vždy známkou dosti vysokého stupně čistoty vody.

Tření probíhá podle nadmořské výšky lokality (která má vliv na teplotu vody) od dubna do července. Výtěr je dávkový a obvykle mu předchází krátká migrace proti proudu. Samice klade za sezónu zhruba 500 až 3 000 jiker.  Potěr roste rychle a rybka se dožívá jen 3 až 4 let. Střevle se dožívá maximálně 5 let a vzhledem k tomu, že se jedná o drobnou rybku, nelze její růst hodnotit jinak než jako pomalý. Literatura udává jako jeden z největších exemplářů z našeho území samici o celkové délce 120 milimetrů a hmotnosti 18 gramů.

Střevle potoční se živí hmyzem, jeho larvami apod. Stává se častou kořistí pstruhů. Dnes je ohrožená a je chráněná. Střevle mívala velký význam jako oblíbená nástražní rybka pro lov pstruhů a dalších dravých ryb, za současného stavu sportovní význam nemá a navíc je chráněná.

Střevle potočníNázvy ve světě

Anglicky: Common Minnow, Německy: Elritze, Polsky: Strzebla potokowa, Slovensky: Čerebľa obyčajná

Foto: http://www.oerred.dk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.