Vějířovka černoploutvá

Austrolebias nigripinnis

Výskyt: Argentina, Uruguay, Brazílie-jih
Délka těla: 2-4 cm
Krmivo: Nejlépe živé, ale i mražené
velikost písma:  A A A
07.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2899 zobrazení     0 komentářů

Popis

Vějířovka černoploutvá je atraktivní jihoamerická akvarijní rybička, je to jeden z mála komerčních druhů. Velikost dospělé vějířovky se pohybuje v rozmezí od 2 do 4 centimetrů. Samci jsou navzájem agresivní a poškozují si dokonce ploutve. Tento druh má raději nižší teploty vody a vydrží i velmi nízké teploty na rozdíl od jiných druhů vějířovek. V letních měsících je možný venkovní chov - poklesy nočních teplot do cca max. 10°C snáší bez následků. Při teplotách nad 25°C se mu příliš nedaří.

Chov

Vějířovce černoploutvé bude nejvíce vyhovovat druhová 20 litrová nádrž. Na dno navrstvíme asi pěti centimetrovou vrstvu rašeliny, ve které se bude vějířovka černoploutvá třít. Rašelinu je však nutné zhruba každé dva týdny vyměnit za novou. Vlhký substrát s jikrami uložíme do sáčku a udržujeme při teplotě 16-24°C - jikry si udrží dobrou líhnivost několik měsíců, v závislosti od teploty. Po zalití se do jednoho dne vykulí potěr, který krmíme artémií. Pohlaví je možné rozeznat od jednoho měsíce života a třít se začínají asi v osmém týdnu života.

Co se týče snášenlivosti, jsou vůči sobě samečci značně agresivní, stejně jako k ostatním černě zbarveným vějířovkám. Chováme je proto raději v jednodruhové nádrži.

Vějířovka černoploutváNázvy ve světě

Anglicky: Blackfin pearlfish

Foto: http://www.apk.pt

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.