Olkuská ovce

Ovis orientalis aries

Původ: Polsko
Hmotnost: 85-95 kg
Zkratka: O
velikost písma:  A A A
11.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4874 zobrazení     0 komentářů

Olkuská ovce je polské dlouhovlnné plodné plemeno chováno v Polsku, okolí Krakova v Olkuské oblasti. Vyšlechtěno bylo toto plemeno z místní populace za použití východofríského plemene ovce a také plemene kent. V České republice se jedná o poměrně nové plemeno, které se do naší vlasti dostalo až koncem roku 1999. Domníváme se, že v mnoha užitkových stádech ovcí v naší republice by využití olkuského plemene mohlo mít velice pozitivní vliv na plodnost a mléčnost bahnic, při současné stabilizaci všech ostatních chovatelských vlastností.

Vysoká plodnost jedinců je pravděpodobně podmíněna genem FF vysoké účinnosti. Plemeno je středního až většího tělesného rámce, živá hmotnost bahnic se v dospělosti pohybuje v rozmezí od 65 do 70 kilogramů, u beranů je hmotnost 85-95 kilogramů. Vlna je zbarvena bíle, sortiment C-CD (29-39 milimetrů).

Olkuská ovce vyniká svoji mléčností a také dobrými mateřskými vlastnostmi. Plemeno je vhodné ke křížení s masnými plemeny za účelem zlepšení výkrmnosti a jatečné hodnoty. Ovce lze chovat jak na volné pastvě s dohledem, tak v oplůtkovém systému. Plemeno je vhodné do všech výrobních oblastí v České republice. V současné době se olkuská ovce chová ve společnosti AZ Holding, a.s. Věstín, kde je využíváno v zušlechťovacím křížení s plemenem německá dlouhovlnná ovce s cílem zvýšení plodnosti.

Olkuská ovceNázvy ve světě

Polsky: Owca olkuska

Text poskytl SCHOK

Foto: http://www.zootechnika.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.