Australky

Původ: Austrálie, Velká Británie
Hmotnost: 2,5-4 kg dle pohlaví
Roční snáška: 180-200 ks
Inkubační doba: 21 dnů
velikost písma:  A A A
28.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8028 zobrazení     2 komentáře

Poměrně mladé plemeno vzniklo cílenou šlechtitelskou prací v první čtvrtině 20. století v Austrálii a ve Velké Británii, takže jako země původu bývají uváděny oba státy. I když se australky velikostí blíží spíše masným plemenům, jsou pilnými nosnicemi, a tak i jejich zařazení mezi nosná plemena je zcela oprávněné.

První australky bezpochyby vznikly kombinovaným křížením několika plemen, ale výchozí materiál je dodnes nejasný, vyjma zcela evidentního vlivu orpingtonek. Pro svou všestrannou užitkovost a zajímavý vzhled se záhy rozšířily do celého světa. Vyznačují se klidným temperamentem, malou létavostí, ale vytrvale hledají doplňkovou zelenou nebo živočišnou potravu, pokud mají možnost pohybu ve volném výběhu. Zvláště slepice jsou vůči sobě velice snášenlivé, protože agresivní jedinci se prakticky nevyskytují. Jateční kohouti odstavení od chovného hejna se dají chovat společně až do doby vyskladnění, aniž by na sebe útočili.

Pro malochovy je výhodná nízká kvokavost a pravidelná snáška rozložená po větší část roku, vyjma doby pelichání a nejkratších zimních dnů. Kuřata rychle rostou a kuřice dospívají ještě před dovršením půl roku věku. Někteří jedinci, zpravidla slepice, neobyčejně zkrotnou a stávají se tak domácími mazlíčky. Hlavně pro potěchu se chovají zdrobnělé australky vyšlechtěné ve Velké Británii a jako samostatné plemeno uznané roku 1960. Od té doby prodělaly další šlechtění nejen tam, ale také v západní Evropě, především v Německu. Podobně jako u velké formy se všeobecně uznává pouze bílé, modré a nejoblíbenější černé zbarvení s vysokým smaragdovým leskem.

  • Hmotnost kohouta 3,5 - 4 kg
  • Hmotnost slepice 2,5 - 3 kg
  • Snáška 180 - 200 vajec s okrovou skořápkou

AustralkyNázvy ve světě

Anglicky: Australorp, Německy: Australorps, Francouzsky: Australorp, Slovensky: Australorpky

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.10.2016, 22:40
Dobry vecer ja by som sa chcel spytat ze kedy zacinaju znasat vajicka australorpky za odpoved vopred dakujem
08.08.2016, 19:15
dobrý den chci se zeptat jesi tu nikdo nechová australanky velké černé a jesi nikdo nemá kohuta na výměnu možná i na koupí díky