Oravky

Původ: Česká republika
Hmotnost: 2,1-3,3 kg dle pohlaví
Inkubační doba: 21 dnů
velikost písma:  A A A
28.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4662 zobrazení     0 komentářů

Oravky jsou plemenem vyšlechtěným pro produkci vajec i masa, jsou určené do tvrdších klimatických podmínek. K jejich vlastnostem patří shánlivost, odolnost, rychle opeřují i rostou, dobrá je i zimní snáška.

Podnětem pro vyšlechtění oravky byla snaha Ministerstva zemědělství po roce 1949 o zavedení čistokrevných plemen v jednotlivých krajích tehdejšího Československa. Plemena byla vybírána podle vhodnosti pro dané oblasti. Pro podhorské oblasti Slovenska bylo potřeba vyšlechtit nové plemeno, které by bylo přizpůsobené nepříznivým klimatickým podmínkám těchto oblastí, ale mělo odpovídající užitkovost. Šlechtěním oravky se zabýval Ing. V. Babuškin. Základem byly slepice z oblasti severní Oravy, z vesnic Novoť a Zákamenné, kde bylo mnoho samot vhodných pro chov drůbeže. Průměrná roční teplota se tu pohybovala od -5 do 7 °C, vegetační období bylo krátké. Původní slepice byly velmi otužilé, rané, živého temperamentu, kuřata rychle opeřovala. Jejich užitkovost byla ale nízká. Svůj podíl na tom mělo i to, že se kuřata líhla většinou přirozeně – pod kvočnami až v letních měsících. Cílem šlechtění bylo plemeno s kombinovanou užitkovostí, žlutou kůží a ochranným zbarvením. Plemeno mělo mít růžicový hřeben a krátké laloky, aby nedocházelo k jejich omrzání.

Oravky jsou středního tělesného rámce. Požaduje se hluboký, široký a plný trup obdélníkového tvaru. Optimální hmotnost kohouta v prvním roce je 2,8 – 3,3 kg, u slepice 2,1 – 2,6 kg. Hmotnost kohouta zdrobnělých oravek je v prvním roce 1,0 – 1,2 kg, u slepice 0,8 – 1,0 kg. Odpovídající úhel nasazení ocasu je 55° u kohouta, u slepice 45°. Ocas se požaduje středně dlouhý, plynule vystupující z linie sedla. Srpy musí být široké. Postoj je středně vysoký, běháky žluté, na vnější straně s červeným tónováním, drápy rohové. Vzhled oravky dotváří hlava s růžicovým hřebenem. Ten by měl být středně velký, jemně perlený, bez bočních výrůstků a proláklin. Trn sleduje linii týlu. Ušnice a laloky by měly být střední velikosti, ušnice jsou červené, mírně svraštělé. Oči mají mít oranžově červenou barvu. Opeření se vyžaduje bohaté, ale pevně přilehlé.

OravkyNázvy ve světě

Anglicky: Orava, Německy: Oravaer Hühner, Francouzsky: Poule du Orava, Slovensky: Oravky

Použitá literatura

http://ksz.agrobiologie.cz

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.