Šmalkaldský barevnohlávek

Původ: Německo
Plemenná skupina: Holubi strukturoví
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1770 zobrazení     0 komentářů

V některých odborných publikacích je tento holub (nebo donedávna byl) řazen mezi tzv. barevná plemena holubů. Protože však má přece jen více než běžně vyvinuté pernaté ozdoby, řadí se dnes většinou mezi plemena strukturová.

Tělesným rámcem připomíná většího holuba polního typu, kresbou je klasickým barevnohlávkem (má barevnou hlavu a ocas). Opeřením hlavy připomíná parukáře (paruku však má méně vyvinutou), ale na rozdíl od něho má běháky porostlé poměrně bohatými, dlouhými rousy. Kresba a pernaté ozdoby (paruka, rousy) jsou také jeho nejdůležitějšími znaky.

Z ostatních znaků je důležitá zaoblená hlava s výrazným čelem, vikvové oči, zobák (černý zobák u černých a modrých holubů, u ostatních rohový až světlý) a dlouhý krk, protože jenom na delším krku může vyniknout paruka. Hruď by měl mít šmalkandský barevnohlávek širokou a hlubokou, ocas dlouhý a dobře složený.

Paruka šmalkandského barevnohlávka se sestává ze tří částí: řetězu (na přední straně krku), klobouku (peří kryjící temeno hlavy) a hřívy (na šíji).

Ještě donedávna existovali pouze černí šmalkandští barevnohlávci. Dnes se na výstavách objevují jedinci modří, červení, žlutí a vzácně i stříbřití.

Šmalkaldský barevnohlávekNázvy ve světě

Anglicky: Schmalkanden Moorhead, Německy: Schmalkandener Mohrenkopf, Francouzsky: Negreacriniére

Foto: http://ksz.agrobiologie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.