Nonius

Nonius horse

Původ: Maďarsko
Výška v kohoutku: 147–165 cm
Barva: Hnědák, vraník
Využití: Práce, sport
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2989 zobrazení     0 komentářů

Historie

Plemeno vzniklo v 19. století v Maďarsku. Jeho předek byl hřebec Nonius Senior, který se po napoleonských válkách dostal do prestižního maďarského hřebčína v Mezöhegyes, kde působil 22 let. Založil zde kmen Nonius, který měl krev anglického plnokrevníka, norfolského klusáka a normanského koně. Nonius Senior nebyl exteriérově zvlášť kvalitní hřebec, tyto vady však nepřenášel na potomstvo. Později byli přikříženi anglickými plnokrevníky kvůli zjemnění nového plemene. Vznikly dvě linie: těžší kůň vhodný k práci v zemědělství a lehčí jezdecký kůň. Ve 20. století byli opět zkříženi s plnokrevníky a tak byl vyšlechtěn výborný sportovní kůň.

Povaha

Nonius je klidný, pracovitý a ochotný. Je silný, odolný s živým, energickým temperamentem. Má dobré předpoklady pro skokové soutěže.

Stavba těla

Hlava je dlouhá s rovným profilem, krk je svalnatý, mírně klenutý. Lopatky jsou strmé a plece silné. Hrudník je hluboký, hřbet je dlouhý a široký. Záď je skloněná a svalnatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné s dobrými kopyty.

Srst je tmavě hnědá nebo černá. V kohoutku dorůstají 147 – 165 cm.

Využití

Původně pracovní kůň se stal vynikajícím sportovním koněm. Jsou dobří i jako rekreační jezdečtí koně.

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: www.pinterest.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.