Aligátor severoamerický

Alligator mississippiensis

Výskyt: Jihovýchod USA
Délka: 5,5 m
Počet vajec: 28-52 ks
Inkubační doba: 65 dnů
Krmivo: Ryby, želvy, ptáci, jeleni, šelmy
velikost písma:  A A A
08.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7705 zobrazení     0 komentářů

Aligátor severoamerický či aligátor americký nebo někdy též nazývaný aligátor mississippský je jedním ze dvou žijících aligátorů. Tento druh obývá pouze jihovýchod USA. Obývá močály, bažiny nebo řeky. Často se jejich výskytiště překrývá s člověkem.

Aligátor severoamerický má velké, tmavé a silné tělo, stejně tak končetiny. Vyznačuje se velice silným ocasem (je stejně dlouhý jako zbytek těla) a širokou hlavou. Samci tohoto druhu mohou dosáhnout délky až 5,5 metru (největší známá délka je 5,8 m). Tato velikost ho řadí na první místo ve velikostech aligátorů. Jeho příbuzný aligátor čínský takových rozměrů nedosahuje. Aligátor mississippský dokáže velice rychle a obratně plavat a i po zemi se dokáže pohybovat velmi rychle, ne však na delší vzdálenost.

Aligátor americký se živí rybami, ptáky, želvami, savci a obojživelníky. Mláďata požírají menší bezobratlé, zvláště hmyz a jeho larvy, pavouky a hlemýždě. Postupem času, jak rostou, začnou lovit větší ryby, žáby a krysy. Dospělí jedinci neváhají zaútočit ani na kořist velikosti jelena. Známy jsou i případy, kdy se aligátor severoamerický vrhnul i na velké šelmy, dokonce medvědy.

Páření ve volné přírodě nastává obvykle v měsíci dubnu. Páření provází výrazné zvuky samců, kterým vábí svoji družku. Zakrátko po páření, vybere samice nedaleko vody vhodné místo pro kladení vajec. Utvoří hrabáním končetin hnízdo, připomínající hromadu rostlin. Samice do něj naklade 28 až 52 bílých vajec. Pro představu jak jsou velké, si vybavte husí vejce. Po celou dobu inkubace samice hnízdo střeží. Mladí aligátoři se líhnou po 65 dnech. V okolí matky se pohybují zhruba 3 roky a pohlavní dospělosti dosáhnou až po deseti letech.

Aligátor severoamerickýNázvy ve světě

Anglicky: American Alligator, Chorvatsky: Misisipski aligator, Maďarsky: Mississippi aligátor, Německy: Hechtalligator, Rumunsky: Aligator, Slovensky: Aligátor severoamerický
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.bugbog.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.