Pancéřníček zlatopásý

Corydoras schultzei

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 5 cm
Vhodná teplota: 20-26 °C
Délka života: 10 let
Cena: Kolem 20 Kč
Krmivo: Buchanky, nitěnky, granule atd.
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7083 zobrazení     1 komentář

Pancéřníček zlatopásý je nenáročná hejnová ryba. Důležité je, aby na dně nebyly ostré kamínky, abychom předešli možnosti poranění ryby při hledání potravy.

Pancéřníček zlatopásý obývá dno nádrže. Akvárium by mělo mít minimální objem 50 litrů. Vhodná teplota vody je v rozmezí 20-26 °C a pH vody 6,5-7,5, tvrdost vody 2-25 °dKH. Pancéřníček zlatopásý dorůstá délky těla kolem pěti centimetrů a v průměru se tento druh dožívá deseti let.

Pancéřníčci by se měli chovat ve skupinkách aspoň o 5 a více kusech. V krmení mají výhodu a to takovou, že jsou aktivní i ve dne, narozdíl od ostatních sumečků. Krmit se dají například buchankami, nítěnkami, hrotnatkami, patentkami a jakýmkoliv tabletkami a granulkami, co dopadají na dno. Takovouto stravou je i lehce připravíte ke tření.

Tento druh pochází z řek Jižní Ameriky, odkud se často do Evropy dováží. Po obou stranách těla se nachází dvě řady kostěných destiček, které je téměř celé pokrývají jako pancíř (díky tomu dostali také pojmenování). U jejich úst se nachází dva páry krátkých vousků, kterými hledají na dně v substrátu potravu. Delší vousky by se jim při jejich aktivitě rychle poškodily. Přes jakési nálevky vytvořené z těchto vousků dokáží poznat, co je k jídlu a co ne, a to tak, že nasají potravu a ochutnávají. Co se nedá sežrat, vyplivnou.

Pancéřníček zlatopásýNázvy ve světě

Anglicky: Bronze Catfish
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.planetcatfish.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.09.2017, 20:14
pivodamirek55@gmail.com, muj gmail. Mam 4 kusy panceřničku zlatopásých a
oni pořad plavou k hladině a zpátky proč to dělaj prosim poraďte co mam dělat.
předem děkuju Mirek