Západosibiřská lajka

Laika Zapadno-Sibirskaia

Oficiální zkratka v ČR: ZSL
Výška v kohoutku: 55-60 cm
Hmotnost: 20 kg
Délka života: 10-12 let
FCI: V. - Špicové a primitivní typy
Číslo standartu: 306
Využití: společník, služební
velikost písma:  A A A
10.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     20351 zobrazení     0 komentářů

Západosibiřská lajka je od Finska po východní Sibiř rozšířený lovecký, ale i strážný a tažný pes.

Je to všestranně použitelný lovecký stopař. V hustém lese tiše slídí po zvěři, kterou pak hlasitým štěkáním oznamuje lovci. Lajka pomáhá lovit jakoukoliv zvěř, od veverek přes ptáky až po losy a medvědy. Taková práce si vyžádala vyšlechtit psa schopného neúnavně se pohybovat mnoho hodin i ve vysokém sněhu.

Západosibiřská lajka je sebevědomý a samostatný lovec s vysokou inteligencí a velkou loveckou náruživostí. Tento pes je velmi agilní a aktivní, v rodině přátelský. Někteří psi jsou i ostražitými ochránci.

Jako uznaný lovecký pracovní pes by měl být chován pouze tam, kde může být smysluplně zaměstnán jako lovecký pes. Západosibiřská lajka vyžaduje po svém pánovi důslednou výchovu a jednoznačné vedení. Nikdy se úplně nevzdává své samostatnosti. Je to velmi náročný pes, využitelný pouze sportovně aktivními lidmi, kteří mu mohou poskytnout nejen dostatek pohybu, ale i loveckých příležitostí. Pro pohodlné lidi, se tím pádem toto plemeno vůbec nehodí. Chovateli musí vyhovovat specifické povahové vlastnosti lajky. Není to pes určený do bytového ani městského prostředí. Srst tohoto plemene nevyžaduje velkou péči a silně líná.

Západosibiřská lajkaNázvy ve světě

Anglicky: Laika Zapadno-Sibirskaia

Foto: http://www.laiki.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.